Ogrzanie mieszkania lub domu na terenach miejskich wydaje się dość łatwe. Wystarczy bowiem odkręcić zawory kaloryfera a ciepło samo do niego dopłynie, wprost z przepastnych zasobów miejskiej elektrociepłowni. W praktyce jest nieco mniej różowo – najpierw elektrociepłownia musi to ciepło doprowadzić do naszych zewnętrznych zaworów, potem często uzależnieni jesteśmy od widzimisię osiedlowej administracji. Nic więc dziwnego, że na przełomie lata i jesieni, wraz z nastaniem pierwszych chłodnych nocy odpalamy w mieszkaniach przenośne grzejniki i piecyki.

Popularnością pośród klientów sklepów z artykułami gospodarstwa domowego cieszą się przede wszystkim dwa typy grzejników: olejowe oraz konwektorowe. Przyjrzyjmy się obu.

Gorący olej

Grzejniki olejowe do złudzenia przypominają tradycyjne, żeliwne kaloryfery. Cechuje je spora waga – może ona dochodzić nawet do kilkunastu kilogramów – oraz długi czas nagrzewania. Czynnikiem akumulującym i rozprowadzającym ciepło jest w tym przypadku olej i to od jego jakości zależy wiele. Zaletą tego typu grzejników jest przede wszystkim długi okres utrzymywania ciepła. Grzejniki te często zaopatrzone są w termostaty, które umożliwiają znaczne oszczędności prądu. Dodatkowym atutem jest brak ruchu powietrza w procesie ogrzewania – jest więc to grzejnik idealny dla alergików.

0202

Ciepłe powietrze

Grzejniki konwektorowe działają w nieco inny sposób. Gorące powietrze tłoczone jest do pokoju praktycznie natychmiast po uruchomieniu urządzenia, przydają się więc one zwłaszcza tam, gdzie zależy nam na szybkim dogrzaniu. W odróżnieniu od swoich olejowych kuzynów, grzejniki te są lekkie. Niestety nie są do urządzenia pozbawione wad – po wyłączeniu grzejnika temperatura otoczeni spada błyskawicznie, a mechanika działania powoduje rozdmuchiwanie kurzu oraz nadmierne wysuszanie się powietrza w pomieszczeniach.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.