Okres do którego powinniśmy rozliczyć i zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych pomału dobiega końca. Mimo iż tym roku po raz pierwszy zostało wprowadzone znaczne ułatwienie, czyli rozliczenie podatku bezpośrednio przez urząd skarbowy, wielu z nas do tej pory nie zakończyło swoich rozrachunków z fiskusem. Dla tych, którzy zostawili ten przykry obowiązek na praktycznie na ostatnią chwilę garść podpowiedzi.

Rozliczą za ciebie

Tegoroczna rewolucja w rozliczaniu podatków to wprowadzenie usługi „Twój e-PIT”. Ta, rewolucyjna zdaniem Ministerstwa Finansów, odmiana to rozliczone i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową zeznanie podatkowe. Osoby, które skorzystają z tej usługi nie muszą samodzielnie wypełniać i składać deklaracji – wypełniony PIT już na nich czeka na Portalu Podatkowym (oczywiście w wersji elektronicznej).

Portal Podatkowy

Aby skorzystać z tej opcji wystarczy zalogować się na Portalu Podatkowym. Do tego celu potrzebujemy numer PESEL lub NIP oraz wysokość przychodu za 2017 rok i jeden z przychodów w 2018 r. Potrzebna także będzie kwota nadpłaty lub niedopłaty z zeszłorocznego rozliczenia. Do portalu można się także zalogować używając profilu zaufanego.

Nie musisz nic

Portal umożliwia nam zarówno złożenie zeznania, jak i korekty. PIT wygenerowany przez KIS możemy przyjąć lub odrzucić. Jeśli wybierzemy opcję drugą, będziemy musieli rozliczyć podatek samodzielnie. Akceptując rozliczenie znajdujące się na Portalu Podatkowym nie musimy już robić nic (no może poza uiszczeniem ewentualnej niedopłaty). Portal umożliwia nam także edycję ulg oraz odliczeń podatkowych.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.