kwitnące sakury

Sakura – japońska wiśnia ozdobna. Przepiękne drzewa, które w Japonii popularne są bardziej niż u nas brzozy lub kasztany. Równocześnie jest to jeden z najbardziej rozpowszechnionych i rozpoznawalnych symboli Japonii – jego wizerunki znajdują się dosłownie wszędzie – od przedmiotów powszechnego użytku, poprzez ubrania, zastawy stołowe, obrazy, aż po wachlarze, parasole, torby oraz pamiątki dla turystów.

hanami w sztuce

źródło: http://english.cheerup.jp

Sakura

Europejczyka dziwi zazwyczaj fakt, że narodowy kwiat azjatyckich wysp to nie zwykłe drzewka owocowe jakich wiele można spotkać a naszych rodzimych ogródkach. Sakura to drzewo typowo ozdobne, rzadko kiedy owocuje a jego owoce nie nadają się do jedzenia. To także wbrew pozorom wiele różnych gatunków – od kwitnącej na biało Somei Yoshino, poprzez najbardziej kojarzone przez ludzi zachodu Yae-sakura, a na tzw. płaczącej wiśni kończąc.

Święto przemijania
rodzinne świetowanie

źródło: http://www.yamari.info

Dlaczego wspominam o tych romantycznych drzewach? Ano – od mniej więcej początków lutego, japońskie rodziny wiernie śledzą nadawane po wieczornej prognozie pogody komunikaty informujące o tym jak przebiega front kwitnienia wiśni (sakura zensen). Miesiące te to bowiem czas ukochanego święta obywateli kraju gejsz i samurajów – hanami, czyli święta „oglądania kwiatów”. To idealny moment, aby wraz z rodzinami wybrać się na piknik pod kwitnącym drzewem, słuchać tradycyjnej muzyki oraz zadumać się nad przemijaniem, ulotnością oraz urodą natury i życia. Wiśnie przypominają bowiem Japończykom o nieuchronnym memento mori czyli o urodzie i kruchości ludzkiego życia.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.