https://pixabay.com

W XXI wieku hasło "komputer osobisty” zyskało na znaczeniu. W naszych laptopach, a nawet w komputerach domowych, przechowujemy filmy, muzykę, zdjęcia (nierzadko bardzo osobiste), dokumenty, plany i projekty. Zawartość komputerowego twardego dysku jest wiernym odbiciem naszego życia – ale sprzęty bywają zawodne. Kradzież, niefortunnie wylana herbata lub, po prostu, awaria systemu pozbawić nas mogą lat pracy lub wielu cennych wspomnień. Można się jednak przed tym uchronić.

Przed utratą zasobów przechowywanych w pamięci twardego dysku naszego komputera uchroni nas stworzenie kopii zawartości dysku. Skopiowanie wszystkich danych skomplikowane oczywiście nie jest, a i możliwości przechowania takich plików mamy kilka:

Tzw. chmura – czyli wirtualny dysk z łatwym dostępem z każdego urządzenia podłączonego do Internetu. Tutaj warto zaprzyjaźnić się z takimi programami jak słynny Dropbox lub coraz bardziej popularny OneDrive.

https://pixabay.com01

Przenośny dysk – zdecydowanie mniej mobilny ale za to znacznie prostszy i szybszy w obsłudze niż program oferujący nam dostęp do chmury. Do dodatkowych plusów zaliczyć możemy brak konieczności rejestracji i logowania (choć warto zabezpieczyć go hasłem).

Poza kopią danych warto także, raz na jakiś czas, robić kopię zapasową całego systemu. Dzięki temu, w razie nieszczęśliwego wypadku naszego sprzętu, łatwo odtworzymy nie tylko cenne zasoby ale i wszystkie ustawienia komputera. Obecne systemy oferują nam automatyczne tworzenie takich kopii – nie musimy więc nawet o tej czynności pamiętać.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.