Wirus – małe, niewidoczne dla ludzkiego oka żyjątko, które niepostrzeżenie powoduje w organizmie chorobę i spustoszenie. To postrach ludzi, zwierząt, roślin oraz...smartfonów i komputerów. Komputerowe wirusy są tak samo złośliwe i łakome jak te siejące spustoszenie w organizmach żywych, i tak samo jak one bywają trudne do zniszczenia. Trafiają do naszych komputerów z mailami, plikami instalacyjnymi oraz ze ściąganymi z Internetu plikami.

Wirusy, czyli komputerowe programy stworzone tylko po to, aby niszczyć, uszkadzać lub śledzić nasze komputery, to niebezpieczne twory. Najczęściej ściągamy go wraz z niewinnymi programami lub klikając w nieznane linki. Niepostrzeżenie instalują się na dysku twardym komputera, aby stamtąd sieć zniszczenie. Wirusy replikują się samodzielnie i rozprzestrzeniają poprzez modyfikacje nośnika danych lub zawartości plików komputera. Działają w różny sposób – może kasować bądź zmieniać dane użytkowników, zarządzać dźwiękami lub grafiką, kraść dane z komputera, wykorzystywać nasz adres mailowy lub konto na portalach społecznościowych do rozsyłania spamu, a nawet mogą umożliwić przejęcie zdalnej kontroli nad naszym komputerem.


Pośród najczęściej występujących wirusów wyróżnić możemy:

  • Spyware, czyli wirusy, które śledzą przeglądane przez nas strony. Zdarza się także, że samodzielnie instalują swój własny software.
  • Adware – te wirusy stworzono tylko po to, żeby wyświetlały na naszym komputerze niechciane reklamy.
  • Worms, czyli robaki – to złośliwe oprogramowanie szybko rozmnażające się w komputerowym systemie. Nie czynią co prawda szkód, jednak znacznie spowalniają komputer.
  • Ransomware – ten typ wirusa jest bardzo groźny. Potrafi podmienić przeglądane przez nas strony i w ten sposób wyłudza pieniądze.
  • Wabbit – wirus powielający pliki w komputerze aż do wyczerpania się pamięci.
  • Koń trojański – złośliwe oprogramowanie, które podszywa się pod pliki systemowe. Instaluje oprogramowanie umożliwiające poczynienie sporych szkód w naszym sprzęcie (programy szpiegujące, furtki lub bomby logiczne).
Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.