motylki

Wiosna na dobre już nam się rozgościła – a przynajmniej w kalendarzach, bo na wymarzoną wiosenną pogodę przyjdzie nam jeszcze poczekać (choć pierwszą wiosenną burzę mieszkańcy mojego miasta mają już za sobą). Dzieciaki w szkołach topienie marzanny i Dzień Wagarowicza mają już zaliczone a ja, z ciekawością, dowiedziałam się o zwyczajach wiosennych poza granicami naszego kraju – jak się okazuje na wiosnę czekają nie tylko Polacy.

 • W Hiszpanii na cześć wiosny odbywa się Las Fallas – hucznie i z przytupem obchodzone święto, podczas którego w całym kraju można podziwiać liczne pokazy sztuczni ogni, fajerwerków oraz petard. Nie brakuje też ninots, czyli humorystycznych kukieł, które zostają spalone w ostatnim dniu święta.

  szwajcarski balwan

  W Szwajcarii co roku płonie na stosie bałwan…
  źródło: https://newinzurich.com

 • My mamy naszą swojską Marzannę – Szwajcarzy dla odmiany palą kukłę bałwana o wdzięcznym imieniu Böögg. Ten, jakże przyjemny zwyczaj, odbywa się w okolicach kwitnienia pierwszych wiosennych kwiatów.
 • Oczywiście nie mogę sobie odmówić przyjemności wspomnienia o Japonii (a jakże) i ich świecie kwitnących wiśni – Hanami. Podczas tego święta mieszkańcy Japonii podziwiają urodę kwiatów, bawiąc się przy tym i ucztując.

  Sakura

  Kwitnąca japońska wiśnia – naprawdę jest co podziwiać
  źródło: http://denizanime.blogspot.com

 • Także Tajlandczycy celebrują wiosnę – tutaj powitanie wiosny zbiega się z początkiem tajskiego Nowego Roku, czyli Songkran. Odbywa się wtedy również festiwal wody do złudzenia przypominający nasz rodzimy Śmigus-Dyngus.
 • W Kanadzie wiosna kojarzy się przede wszystkim z największym na świecie festiwalem tulipanów, który odbywa się z początkiem wiosny. Co roku prezentowane na nim jest ponad milion tulipanów różnych gatunków.
 • Śmiesznym zwyczajem mogą poszczycić się mieszkańcy Annaopolis (miejscowość niedaleko Waszyngtonu) – w tym mieście bowiem, co roku w marcu, odbywa się rytuał palenia…skarpetek.
Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.