Rezygnacja z mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego jest coraz częstszym, świadomym wyborem. Pobudki bywają rożne od nie przepadania za smakiem mięsa, poprzez względy zdrowotne aż po ten pojawiający się najczęściej – względy etyczne. Coraz częściej spotykamy też na swojej drodze dwa terminy: weganizm oraz wegetarianizm. Niektórzy, w przekonaniu, że oznaczają to samo, próbują używać ich zamiennie. Inni nie do końca zdają sobie sprawę z tego czym różnią się te sposoby odżywiania. Przyjrzyjmy się im więc z bliska.

Wegetarianie

Z weganizmem i wegetarianizmem to trochę tak jak z kwadratem i prostokątem. Weganizm, to tak naprawdę bardziej restrykcyjna wersja diety wegetariańskiej. Obie te diety łączy jedno – niespożywanie mięsa (w tym ryb i owoców morza) oraz produktów pochodzenia zwierzęcego, które zostały pozyskane podczas uboju. I to właśnie ten ostatni punkt przysparza czasami niemało kłopotów.

Nie każdy bowiem zdaje sobie sprawę, że zaliczają się do niego na przykład sery, do których wytworzenia użyto naturalnej podpuszczki (podpuszczka to enzym znajdujący się w żołądkach np. cieląt) oraz desery na bazie żelatyny.

Styl życia

Osoby na diecie wegańskiej, oprócz wspomnianych wyżej produktów, rezygnują również z jakichkolwiek produktów odzwierzęcych. Próżno więc na ich talerzu szukać jajek, masła, serów oraz mleka zwierzęcego lub miodu (choć ten akurat punkt jest źródłem sporu, także pośród wegan). Większość osób decydujących się na tak okrojoną dietę robi to z pobudek etycznych. Dlatego też weganizm nazywany jest częściej stylem życia, a nie dietą. Weganie rezygnują także z używania kosmetyków testowanych na zwierzętach oraz skórzanych ubrań i dodatków.

Postawa godna pochwały. Trudno się z tym nie zgodzić. Jednak, niezależnie od naszych przekonań, nie zapominajmy o potrzebach naszego organizmu. Zadbajmy o swoje zdrowie, o odpowiedni zasób witamin i minerałów w naszej diecie, a wtedy będziemy pewni, że nic nam nie grozi.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.