Podstawowa definicja wegetarianizmu mówi nam o tym, że wegetarianie nie jedzą mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego (wliczając w to sery na podpuszczce zwierzęcej oraz galaretki na żelatynach). Ale odmian wegetarianizmu jest wiele i nie wszystkie są tak restrykcyjne. Przyjrzyjmy się więc czym się różnią frutarianie od laktoowowegetarian.

Weganizm

to jedna z najbardziej restrykcyjnych form wegeterianizmu. Weganie nie jedzą ani mięsa, ani produktów pochodzenia zwierzęcego – odrzucają oni mleko i jego przetwory, a także jaja oraz miód. Weganizm wiąże się najczęściej ze zmianą całego stylu życia – włączając w to rezygnacje z używania kosmetyków testowanych na zwierzętach oraz galanterii skórzanej.

Laktowowegetarianie

to osoby, które całkowicie zrezygnowały z mięsa (w tym ryb) i innych produktów odzwierzęcych.

Z kolei laktowegetarianizm nie pozwala na spożywanie mięsa, ryb oraz jajek dozwolone są produkty mleczne.

Witarianie

to dla odmiany osoby odżywiające się wyłącznie surowymi warzywami i owocami. Nie spożywają oni nic co zostało poddane obróbce termicznej, niektórzy wykluczają także ciepłe napoje.

Warto tutaj również wspomnieć o semiwegetarianizmie i jego odmianach – a więc dietach, które eliminują mięso tylko częściowo. Rozróżnić tutaj możemy:

  • Pollowegetarianizm, a więc dietę eliminującą tylko mięso czerwone,
  • Ichtiwegetarianizm (zwany także pescowegeterianizmem) – osoby na tej diecie spożywają tylko mięso ryb.
  • Fleksitarianizm, czyli znaczne ograniczenie mięsnych posiłków. Osoby stosujące tę dietę spożywają mięso okazyjnie np. podczas spotkań towarzyskich lub ogranicza jego spożywanie, jedząc mięsne posiłki np. raz w tygodniu lub raz w miesiącu.
Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.