Konsolidacja kredytu to, w skrócie, połączenie wszystkich zadłużeń w jedno. Jak to działa? Jak można to zrobić? Jakie są zalety konsolidacji, a kiedy nie będzie to najlepsze rozwiązanie? Poniżej garść przydatnych informacji.

Konsolidacja długu – czyli kredyt na spłatę kredytów

No to jeszcze raz – konsolidacja długu to nic innego, jak zebranie wszystkich naszych zadłużeń w jednym miejscu. W praktyce oznacza to, że zamiast płacić sześć rat miesięcznie, płacić będziemy jedną. Środki z tak zaciągniętego kredytu wpłyną bezpośrednio na konta wierzycieli, a rata będzie znacznie niższa od tego, co spłacaliśmy do tej pory (choć wiąże się to z wydłużeniem okresu spłaty).

Konsolidacja kredytu może uchronić nas przed pogłębianiem spirali zadłużenia. Jeśli mamy kłopoty finansowe, wciąż przybywa nam długów i nie widzimy szans na spłatę, warto skonsultować się z fachowcami. Firmy pomagające wychodzić z zadłużenia gwarantują dyskrecję i oferują skuteczne sposoby na rozwiązanie kłopotów finansowych. Te rozwiązania będą zawsze dopasowane do naszej sytuacji i możliwości. Zwrócenie się o pomoc to nic strasznego – wystarczy odrobina chęci i poznanie dostępnych opcji, by szybko i bez większych trudności spłacić długi.

Wiele rat kredytów czy jedna większa? Czy konsolidacja Ci się opłaci?

Kiedy możemy być pewni, że konsolidacja kredytu będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem? Jest to sprawa dosyć indywidualna, jednak w kilku przypadkach będzie to najkorzystniejsza opcja. Połączenie wszystkich rat warto rozważyć w momencie, kiedy mamy do spłacenia kilka zadłużeń. Inaczej mówiąc, warto się na nią zdecydować, jeśli co miesiąc musimy pamiętać o przelaniu kilku należności.

Jeśli mamy już zobowiązania, jednak po raz kolejny będziemy musieli wziąć pożyczkę, sposobem może być właśnie konsolidacja. Dzięki temu, kilka rat zamieni się w jedną, a dodatkowo nie będziemy musieli martwić się o ewentualną odmowę udzielenia kolejnego kredytu.

Pożyczka konsolidacyjna – wady i zalety

Zalety:

  • Dzięki konsolidacji kredytu, co miesiąc musimy pamiętać o jednej racie. Znika poczucie totalnego zadłużenia (często pojawia się, gdy mamy kilka pożyczek w różnych miejscach), można więc poczuć ulgę i skupić się na regularnym spłacaniu zobowiązań.
  • Unikniemy spirali zadłużenia (to określenie na stan nadmiernego zadłużenia. Wciąż zaciągamy kolejne kredyty, które nie są nam potrzebne, by funkcjonować, a bierzemy je po to, by spłacić poprzednie zobowiązania).
  • Konsolidacji można dokonać niemal przy każdym rodzaju zadłużenia. Istnieje konsolidacja kredytu gotówkowego z hipotecznym oraz pożyczek pozabankowych. Można zdecydować się na konsolidację gotówkową lub hipoteczną – więcej na temat można znaleźć w tym artykule: https://e-kruk.pl/konsolidacja-kredytu-czy-to-zawsze-najlepsza-opcja/.

Wady:

  • Jeśli zdecydujemy się na kredyt konsolidacyjny musimy pamiętać o tym, że przez wzgląd na wydłużony termin spłaty, rosnąć będą odsetki. Co z kolei wpłynie na zwiększenie kosztów i wysokości pożyczki.
  • Do wad tego rozwiązania należą też dodatkowe opłaty, m.in. prowizje, ubezpieczenia, zabezpieczenia.
  • Długi czas oczekiwania na weryfikację banku – w przypadku kredytu konsolidacyjnego, przechodzimy taką samą procedurę, jak w przypadku klasycznego kredytu gotówkowego. Bank sprawdza naszą historię kredytową, zdolność kredytową, musimy też wypełnić szereg wniosków. Jeśli więc chcemy połączyć nasze długi w jeden, to będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość i liczyć na to, że bank zdecyduje się pozytywnie rozpatrzyć nasze pismo.

obliczanie rat kredytu

Podsumowując, choć konsolidacja kredytu może kusić, nie zawsze będzie dobrym rozwiązaniem. Jeśli nie mamy problemów z terminowością i płynnością gotówkową (regularnie spłacamy wszystkie raty), to nie warto decydować się na połączenie rat. Z kolei, w przypadku gdy regularne spłaty sprawiają nam problem, to żaden bank nie zgodzi się udzielić nam takiego kredytu. Jeśli ostateczne koszty konsolidacji znacznie przewyższą sumę, którą oddalibyśmy płacąc pojedyncze raty, to także warto się zastanowić, czy to wyjście będzie dla nas najlepsze.

Pamiętajmy też, że zawsze warto zwrócić się o fachową pomoc. Firmy zajmujące się spłatami zadłużeń oferują szereg innych możliwości. Fachowcy w takich firmach jak KRUK, pomogą wybrać najlepsze rozwiązanie dla naszych finansów.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.