Ozdobny żywopłot

Lubię ogródki – te małe przydomowe i te wielkie pałacowo – parkowe. Wielokrotnie wspominałam, że chętnie przygarnęłabym niewielki domek z ogródkiem (ogródek nie musi być niewielki). Najlepiej od razu z ogrodnikiem, bo grzebanie w ziemi, sadzenie kwiatków i przycinanie roślin to coś co zupełnie mnie nie bawi (obawiam się, że każdy ogród zostawiony pod moja opieką skończyłby jako mniej lub bardziej gustowny trawnik…).

Ale jest kilka ogrodów, dla których chyba potrafiłabym się przełamać – te zachwycają mnie bardziej niż cokolwiek innego i spokojnie potrafiłabym przesiedzieć w tak zaaranżowanej zieleni większą część swojego życia.

W angielskim stylu
angielski park

Typowo angielski park

Kto z nas nie zachwycał się pięknymi ogrodami Notting Hill i prostotą angielskich parków? To właśnie to co mnie urzeka – klasyczne, eleganckie (i oczywiście duże) ogrody utrzymane w stylu angielskim. Fantazyjne rzeźby z żywopłotów (w rękach angielskich ogrodników nożyce do żywopłotu zamieniają się w narzędzie artysty), gładkie i pięknie utrzymane trawniki, dużo drze oraz stawów wodnych to główne, choć nie jedyne, punkty charakterystyczne dla typowo angielskich ogrodów. Próżno to szukać barokowych rzeźb i kwietnych klombów – tutaj króluje prostota, a więc coś co bardzo lubię.

Japoński zen

Japonia to kraj, który zdecydowanie mnie fascynuje (w dalekosiężnych planach mam nawet naukę języka japońskiego). Oczywiście fascynacja rozciągnęła się także na japońskie, bardzo klimatyczne ogrody. Takie z drzewami wiśni, kolorystycznie dobranymi kwiatami, tradycyjnymi mostkami i typowi japońskimi świątyniami. Japończycy pielęgnują swoje ogrody w myśl zasady „ucz się ale nie kopiuj” nic więc dziwnego, że pośród szumiących strumieni i roślin, które wyglądają jak nie tknięte ludzką ręką można nie tylko odpocząć ale i pomedytować.

ogród zen

Japońskie ogrody wyglądają piękni o każdej porze roku
źródło: http://wallpapercave.com/

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.