Z pierwszej ręki, pachnący świeżością i nowiutką tapicerką samochód to niedoścignione pragnienie wielu kierowców. Dla wielu nowe auto na zawsze pozostanie w sferze marzeń, inni świadomie zdecydują się na jazdę pojazdem z drugiej ręki. Jednak bez względu na przyczynę z jakiej decydujemy się na przeglądnięcie ogłoszeń ofert samochodów z drugiej ręki, czeka nas niezła loteria i długie poszukiwania. Zobaczmy jak kupować, aby w konsekwencji cieszyć się z nowego zakupu.

Czytaj miedzy wierszami

Uważnie czytaj ogłoszenia – rzadko kiedy sprzedawca pisze otwarcie o wadach swojego samochodu, jednak czasami można wyczytać co nieco pomiędzy wierszami. Jeśli jakieś ogłoszenie wygląda na podejrzane nie ryzykuj – lepiej poszukać innego. Nie wahaj się dzwonić i dopytywać o szczegóły. Uczciwy sprzedawca nie będzie miał problemu ani z odpowiedzią, ani z umówieniem się na oględziny.

Nie kupuj nic na telefon! Umów się na oględziny. Najlepiej zabrać ze sobą kogoś kto zna się na motoryzacji. Pamiętaj także, że możesz zaproponować przegląd u wybranego przez siebie mechanika.

Szczegóły techniczne

Sprawdź stan lakieru i blachy – wiadomo, że używane auto nie będzie wyglądać jak po wizycie u lakiernika ale nie powinno mieć śladów rdzy, wgnieceń, odprysków lub śladów niewprawnego lakierowania.

Przebieg samochodu to najczęściej fałszowane, przez sprzedawców, dane. Warto więc dokładnie przeanalizować cyferki z liczników. Dobrze tez sprawdzić dane znajdujące się na numerze VIN i przyjrzeć się dokumentacji z przeglądów oraz książkom serwisowym. Podejrzenie powinny także budzić kilkuletnie samochody ze stosunkowo niskim przebiegiem.

Do sprawdzenia silnika, stanu zawieszenia i podwozia samochodu przyda nam się ktoś obyty z mechaniką. Totalny laik może z tym mieć problemy, jednak tego punktu absolutnie nie należy pomijać! Lepiej nieco zapłacić mechanikowi niż skończyć z samochodem, który nadaje się na złom.

Najprzyjemniejsze na końcu

Nie zapomnij o jeździe próbnej. W ten sposób możesz wykryć wiele usterek. Kłopoty z odpaleniem silnika lub problemy z układem kierowniczym to znaki, że lepiej w taki samochód nie inwestować.

Udało się! Znalazłeś idealny używany samochód. Nie zapomnij o dopełnieniu wszystkich formalności. Nie obejdzie się oczywiście od umowy kupna-sprzedaży. Warto też sprawdzić wszystkie faktury i dokumenty wwozowe *jeśli samochód był sprowadzany spoza granic Polski).

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.