Kredyty to narzędzie finansowe, które na dobre przyjęło się na polskim rynku finansowym. Korzystamy z nich chętnie, czasami może nawet zbyt chętnie. Kupujemy na kredyt nie tylko samochody i mieszkania, ale i AGD oraz sprzęty RTV. Uzyskanie kredytu jest coraz prostsze, wiąże się to jednak z szeregiem dodatkowych wydatków oraz zabezpieczeń. Jedną z rzeczy, o którą może nas poprosić bank jest wykupienie ubezpieczenia kredytu.

Ubezpieczenie kredytu – kiedy się opłaca?

Co daje nam ubezpieczenie kredytu? Przede wszystkim spokojną głowę – ubezpieczając kredyt nie musimy się martwić, co się stanie w razie nagłej zmiany naszych warunków finansowych. Utrata pracy, wypadek lub inne zdarzenie losowe nie staną na przeszkodzie w spłacie kredytu. Przed tym wszystkim uchroni nas właśnie ubezpieczenie kredytu. Niektóre rodzaje tego typu zabezpieczeń chronią np. wykupywaną nieruchomość (przed pożarem lub inną katastrofą).

Czy ubezpieczenie kredytu jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie kredytu zazwyczaj nie jest obowiązkowe. Często jednak instytucje bankowe wymuszają jego wykupienie poprzez propozycje niekorzystnych warunków kredytowych w przypadku braku tej formy zabezpieczenia. Dzieje się tak najczęściej w przypadku długoterminowych kredytów, takich jak kredyty hipoteczne. Szykując się więc na zakup mieszkania lub innej nieruchomości, możecie uznać takie ubezpieczenie za pewnik.

Ubezpieczenie kredytu od utraty pracy

Jedną z form ubezpieczenia kredytu jest ubezpieczenie od utraty pracy. Oczywiście nie uchroni to nas przed zwolnieniem, ale zapewni spłatę kilku rat przez ubezpieczyciela (zwyczajowo od 6 do 12) w momencie utraty przez nas zatrudnienia. Jest jednak jeden haczyk – rozwiązanie umowy z pracodawcą nie może nastąpić z naszej winy.

Jak korzystnie ubezpieczyć kredyt?

Aby mieć pewność, że umowa ubezpieczenia jest dla nas korzystna dokładnie przeczytajmy jej warunki. Być może okaże się, że nie wszystkie punkty nas dotyczą (tak się dzieje w przypadku gdy mamy już wykupione dodatkowe pakiety ubezpieczeń, np. polisę na życie). Upewnijmy się też, jakie dokładnie warunki muszą być spełnione, aby móc ubiegać się o spłatę kredytu przez ubezpieczyciela. Pamiętajmy, że nie w każdej sytuacji, w której nie możemy regularnie spłacać rat, ubezpieczenie kredytu zadziała.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.