Taksówkarzy z krajów, w których działa Uber łączy jedno – wszyscy oni zażarcie protestują przeciwko działalności tej właśnie firmy. Oskarżają ich o podbieranie klientów, nieuczciwa konkurencję, nielegalny i nieprofesjonalny przewóz ludzi (jazdę bez licencji taksówkarskich) a także narażanie życia i zdrowia pasażerów (nieostrożna jazda i brak ubezpieczeń). Czym tak właściwie jest Uber i skąd tyle narosłych wokół niego kontrowersji oraz animozji?

Aplikacja, nie przewoźnik

Uber to tak naprawdę aplikacja służąca do zamawiania przejazdów na urządzeniach mobilnych. Stworzona została przez amerykańskie przedsiębiorstwo w 2009 roku. W Polsce natomiast oficjalną działalność rozpoczął w roku 2014. obecnie dostępny jest w około 70 krajach (400 miast na całym świecie).

Z definicji, Uber nie jest firmą przewozową – jest tylko narzędziem do zamawiania transportu. Kierowcy Ubera są więc zwykłymi użytkownikami dodanymi do bazy przewoźników Ubera – nie są oni oficjalnymi pracownikami firmy. Nie jest też od nich wymagane posiadanie licencji, muszą jedynie posiadać ważne prawo jazdy, dowód rejestracyjny i aktualne ubezpieczenia AC oraz OC.

Zamęt pośród taksówkarzy

Uber to firma, które tempo rozwoju imponuje. W początkowym okresie działalności pozyskała miliardy dolarów od licznych inwestorów, a jej wycena na giełdzie sięga 40 mld dolarów amerykańskich. Aby pozyskać nowych użytkowników, w każdym mieście, w którym aplikacja rozpoczynała działalność prowadzono szeroko zakrojoną akcję marketingową kusząc klientów darmowymi przejazdami. Trudno się więc dziwić ostrym protestom taksówkarskich korporacji. I choć pasażerowie podzielili się na tych wiernych tradycyjnym przewoźnikom oraz tych, którzy należą do zwolenników przejazdów z kierowcami Ubera, jedno jest pewne – Uber wprowadził sporo zamieszania polskim rynku taksówkarskim i zwiększył konkurencyjność firm przewozowych. Miejmy nadzieję, że zyska na tym klient.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.