logo TSI
silnik TSI

Silniki TSI są bardzo wydajne
źródło: http://www.autoevolution.com

Na ostatnim przyjęciu na jakim miałam okazję być wywiązała się ciekawa dyskusja – całkiem co prawda nieadekwatna do sytuacji i otoczenia w jakim przyszło się nam znaleźć. Lecz niemniej interesująca. Od bieżącej sytuacji geopolitycznej, jakimś cudem (jak to w dyskusjach bywa), temat skręcił w rewiry motoryzacji (i, o dziwo, nie było to wyłącznie męskie towarzystwo). Od słowa, do słowa zaczęto rozważać zalety i wady silników TSI. Zdziwiłam się jak wielu z moich interlokutorów ma obawy przed samochodami wyposażonymi w tego typu silniki.

Skoda Octavia

Silniki Turbo TSI znajdziemy między innymi w Skodach
źródło: http://autowizja.pl

TSI? A co to takiego?

Silniki TSI, czyli Turbo Stratified Injection charakteryzują się dużym momentem obrotowym, sporą mocą oraz małym średnim zużyciem paliwa. W silnikach tego typu wtrysk paliwa następuje bezpośrednio do komory spalania a obawy kierowców budzi zazwyczaj umieszczona w nich turbosprężarka. To właśnie dzięki niej silniki TSI łączą w sobie dobre osiągi wraz z niskim zużyciem paliwa. Turbosprężarka nie jest także niczym nowym w motoryzacji – a odpowiednia dbałości i serwisowanie tych silników zagwarantują lat bezawaryjnej i owocnej współpracy.

Dbaj o swój silnik

Regularny serwis jest tutaj podstawą. Częstym błędem kierowców jest także próba zaoszczędzenia na częściach eksploatacyjnych oraz płynach. Tutaj się liczy jakość – części zamienne złej jakości wpływają ujemnie na pracę silnika oraz powodują jego szybsze zużywanie się.
Uzupełnienie oleju w zależności od przebiegu oraz płynu chłodzącego co 5 lat (obie substancje muszą odpowiadać normom producenta) wspomaga wydajność silnika. Przy okazji oleju należy również wymienić filtr powietrza oraz filtr paliwa (przy wyborze filtrów nie można kierować się ceną ale parametrami – tanie filtry o niskiej jakości to tylko pozorna oszczędność).

Szczegółów o tym jak dbać o turbo dowiecie się tutaj.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.