Piękny, zadbany ogród to swoista wizytówka domu. Bez względu na wielkość – ogród, powinien cieszyć oko różnorodną roślinnością i ładem. W idealnym świecie, spędzalibyśmy całe popołudnia oraz weekendy dopieszczając poszczególne rośliny i usuwając chwasty, w mniej idealnej rzeczywistości- pomiędzy codziennymi obowiązkami czasami trudno znaleźć moment, aby choć podlać kwiaty. W takich przypadkach warto zastanowić się nad rezygnacją z bujnej roślinności na rzecz skromnego trawnika.

Oczywiście nic nie przychodzi bez wysiłku i odrobiny starań. Idealne murawy, jakie zazwyczaj widujemy na zdjęciach brytyjskich posiadłości, to także efekty odpowiedniej pielęgnacji i gatunku traw. Jednak przy odrobinie chęci uzyskanie i utrzymanie takich efektów leży w zakresie i naszych możliwości.


  • Przygotuj podłoże – ziemię należy przegrabić lub przekopać oraz usunąć z niej śmieci, gruz a także kawałki korzeni i pozostałości roślin. Na tym etapie warto także sprawdzić odczyn pH ziemi – dzięki temu łatwiej będzie dobrać odpowiednie techniki nawożenia.
  • Zasiej – najładniej wyglądają pojedyncze gatunki traw, jednak często i łatwiej ulegają one zniszczeniu dlatego fachowcy radzą mieszanki traw (jednak nie więcej niż 5 gatunków). Taki trawnik łatwiej obroni przed wpływem środowiska oraz szkodników.
  • Podlewaj – bez wody zginie każda roślina, także trawa. Obfite podlewanie istotne jest zwłaszcza w okresie kiełkowania traw, potem wystarczy tylko podtrzymywać odpowiedni poziom wilgotności. Doskonale sprawdzą się tutaj zraszacze do traw, które w naszym imieniu zadbają o stosowny poziom nawodnienie gleby.
  • Nawożenie także jest ważne – nie tylko kwiaty ale i trawa potrzebują dodatkowego wzmocnienia. Najlepiej sięgać po preparaty zawierające potas, fosfor oraz azot.
  • Koszenie to jeden z najistotniejszych aspektów. Dzięki niemu nasz trawnik wzbudzi podziw i stanie się prawdziwą ozdobą. Do małych trawników można wybrać kosiarki bez napędu, przy większych powierzchniach (7-15 arów) sprawdzą się kosiarki samobieżne, natomiast przy trawnikach, których powierzchnia przekracza 15 arów warto rozważyć inwestycję w traktorek ogrodniczy.
Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.