kochankowie

O antykoncepcji słyszymy wiele – głośno o niej mówią zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy. Czym jest to pojęcie i czemu budzi tyle kontrowersji?

Od zaranie dziejów

Antykoncepcja to po prostu kontrola narodzin. Taki tam zbiór metod, środków i sposobów mających pomóc w zapobieganiu powstawania niechcianych ciąż.

Znana już starożytnym. Starożytni Egipcjanie używali do tego celu…liści akacji, które miały blokować spermę. Starożytne Greczynki wierzyły, że w zapobieganiu niechcianym ciążom pomoże im roślina zwana Sylfion (przypuszczalnie soki tej rośliny miały działanie wczesnoporonne).

Jakby tego było mało, o antykoncepcji wspomina nawet Biblia… W Księdze Rodzaju wspomniany jest Onan, który w tym celu uprawiał stosunek przerywany.

Dopiero początek XX wieku przyniósł nam naprawdę skuteczną antykoncepcję. I przede wszystkim, dopiero wtedy stosowane metody antykoncepcji zaczęły być skuteczne.

kobieta i bocian

Dzisiejsze metody są zdecydowanie bardziej skuteczne

Nie wszędzie równe prawa

W niektórych kulturach dostęp do antykoncepcji jest znacznie ograniczony a jej stosowanie potępione lub też całkowicie zakazane. Nie tylko z powodów moralnych, często jest też niepożądaną ze względów politycznych (mimo iż zapisy ujęte w ramach umów dotyczących praw człowieka gwarantują kobietom swobodny dostęp do tego typu metod).

O wyborze metod antykoncepcji lub ich braku często decydują także względy religijne. Niektóre religie, bądź ich odłamy gorąco sprzeciwiają się jakimkolwiek (lun tylko niektórym, uznawanym przez nich za kontrowersyjne) metodom kontroli narodzin.

rózne metody antykoncepcji

Więcej o skutecznej antykoncepcji: tutaj.

Źródła grafik: http://morethanyourbag.com, http://www.womenshealthmag.com, https://en.wikipedia.org
Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.