Oszczędzać można na wiele sposobów. Moja babcia oszczędzała tradycyjnie – odkładając wszelkie nadwyżki finansowe do tzw. „skarpety” (choć w jej przypadku była to śliczna drewniana skrzynka). Moi rodzice wierzyli z kolei w moc kont bankowych i to właśnie na nich składali środki finansowe na wakacje, nowy telewizor lub pralkę. Moje pokolenie to pokolenie lokat, na których oszczędności zarabiają na siebie bezpiecznie choć bardzo niewiele. Jednak najwyższe zyski osiągają Ci, którzy swoje oszczędności lokują w funduszach inwestycyjnych.

Dla samodzielnych

Inwestować można dwojako. Ci, którzy mają głowę do interesów i smykałkę finansową mogą pokusić się o samodzielne inwestycje. W tym wariancie sami wybieramy akcje, obligacje i inne papiery wartościowe, w które chcemy zainwestować środki finansowe. Ten sposób inwestycji przeznaczony jest jednak dla tych, którzy mają jakieś pojęcie o rynkach finansowych i rządzących nimi prawami – bez tego łatwiej o znaczne straty niż zyski.

Korzyści to przede wszystkim swoboda decyzyjna oraz brak opłat dla pośredników.

Zaufaj TFI

Dla wszystkich tych, którzy jednak nie czują się na siłach inwestować samodzielnie oraz gubią się w gąszczu finansowej terminologii polecam powierzyć swoje oszczędności jednemu z wielu towarzystw funduszy inwestycyjnych. TFI (np. Esaliens) to spółki akcyjne, których zadaniem jest szeroko rozumiana obsługa funduszy inwestycyjnych. Za ich pośrednictwem możemy nabywać jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych.

Bez ryzyka nie ma zysku

Oczywiście, jak w każdym przypadku, w którym w grę wchodzi giełda finansowa, tak i inwestycje w ramach TFI obarczone są pewnym ryzykiem. Najmniejsze, prawie nieistniejące, zapewniają fundusze gotówkowe lub obligacyjne – niestety równoważne jest to z najmniejszymi zyskami. Największe zyski, a co za tym idzie – największe ryzyko, to fundusze akcyjne. To od nas jednak zależy stopień ryzyka (i poziom zysków) jakie podejmiemy.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.