witaj szkoło

Pomału i nieuchronnie nadszedł wrzesień. Miesiąc, w którym rodzice zacierają ręce z radości, dzieci płaczą a młodzież rozpacza – wszyscy z tego samego, jednego powodu – powrotu do szkoły. Dla rodziców – radość, dla dzieciaków i nauczycieli- trauma, czyli odwieczny cykl natury.
Dla wszystkich tych nieszczęśników, którzy już od miesiąca zmagają się ze szkolnymi bolączkami mam garść zabawnych i mniej zabawnych, znanych lub nie, faktów dotyczących tej jakże szanownej instytucji.

najliczniejsza szkoła

Szkoła Montessori w Indiach bije rekordy liczebności
źródło: http://www.dailymotion.com/

  1. Czy wiedzieliście, że zanim nastała era gumek do zmazywania ołówka (kiedyś zwano je gumkami myszkami) dzieci musiały radzić sobie inaczej? W Anglii używano do tego…okruszków chleba.
  2. W japońskich szkołach nie zatrudnia się osób sprzątających – doprowadzenie klas i szkoły do porządku i utrzymanie czystości to zadanie uczniów. W ten sposób uczą się szacunku do pracy i każdego zawodu.
  3. Długość roku szkolnego i wakacji jest różna – w zależności od szerokości geograficznej. Najdłuższymi wakacjami mogą się cieszyć dzieci mieszkające w Chile, tam wakacje trwają od połowy grudnia aż do początków marca.
  4. Różne są także daty rozpoczęcia roku szkolnego. Dla przykładu, w Japonii uczniowie rozpoczynają nową naukę na początku kwietnia (wraz z rozkwitem kwiatów wiśni), dodatkowo wakacje wypadają w samym środku roku szkolnego i trwają tylko miesiąc.
  5. Uczniowie w Finlandii na pewno nie narzekają na szkołę – mają najmniej godzin lekcyjnych, nie znają pojęcia zadań domowych a do nauczycieli mówią po imieniu.
  6. Najbardziej liczna szkoła znajduje się w Indiach, w miejscowości Lucknow. Założona została przez państwa Gandhi w 1959 roku i liczy sobie 52 000 uczniów.
  7. Z kolei najmniej liczna to Holy Island Church of England First School w Wielkiej Brytanii. W jej klasach uczy się sześcioro uczniów.
Fińscy uczniowie

Finlandia, tym uczniom zazdrości cały Świat
źródło: http://paidagogos.com/

To tyle jeśli chodzi o wygrzebane przez mnie ciekawostki. Szczęśliwego roku szkolnego drodzy uczniowie!

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.