mnożenie inwestycji

Oszczędzanie stało się ostatnio modne. Jako swoista kontra dla konsumpcyjnego, nie rzadko „na kredyt” stylu życia – blogi traktujące o świadomym oszczędzaniu powstają jak młody szczawik na wiosnę. Coraz więcej osób przekonuje się, że „być” nie oznacza koniecznie „mieć”. Przyznam się, że i ja stałam się ostatnio gorącą wyznawczynią kultu oszczędzania, stopniowo zapominając o istnieniu kart kredytowych i wychodząc z założenia, że nie stać mnie to nie kupuję. Pomału buduję też swoje oszczędności dochodząc do momentu, w którym powstaje pytanie: „i co dalej?”

Świnka skarbonka

Oszczędności możemy trzymać w skarbonce…

No właśnie? Co dalej? Co robić gdy już mamy pewien zasób oszczędności? Trzymać je w banku? A może w domu, w szufladzie z bielizną? Warto by było jej choć trochę pomnożyć i sprawić by choć trochę dla nas „popracowały”. Sprawdziłam więc jakie mam możliwości.

Lokata w banku – forma dość tradycyjna i bezpieczna dla naszych oszczędności. Niestety równocześnie przynosząca dość mały dochód z oprocentowania. Sprawdzi się u osób bojących się ryzyka i tych przywiązanych do tradycyjnych form oszczędzania. Ale na wielkie zyski bym nie liczyła.

Rządowe obligacje – metoda wyjątkowo długoterminowa ale bezpieczna. Zyski także nie są bardzo spektakularne ale zdecydowanie większe niż w przypadku zamrożenia swoich środków na lokacie.

inwestowanie oszczędności

…lub pomnażać je inwestycjami
źródło: http://bigscreenproject.org/

Fundusze inwestycyjne – pomagają w lokowaniu oszczędności na giełdach i nie tylko. Stopień ryzyka, a co za tym idzie i zysku, uzależniony jest od rodzaju funduszu. Większość z nich pozwala na samodzielne budowanie portfela inwestycyjnego lub na korzystanie z gotowych rozwiązań. Metoda dobra dla tych, którzy chcą dużo i w miarę szybko ale nie ukrywajmy, wiąże się także ze sporą dozą ryzyka (szczególnie u osób nie obeznanych z rynkami finansowymi).

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.