koniczynki dla Patryka

Marzec to ważny miesiąc dla Irlandczyków i wszystkich fanów oraz fascynatów Irlandii. W tym miesiącu wypada bowiem, hucznie obchodzony na Zielonej Wyspie, Dzień Świętego Patryka. Jak gorąca miłośniczka irlandzkich pląsów i koniczyny, nie mogłam pozostać na to wydarzenie obojętna. Zajrzyjcie więc ze mną do Irlandii – wypijmy wspólnie z Irlandczykami zielone piwo i weźmy udział w tradycyjnej świątecznej paradzie.

parada w Irlandii

Dzień Świętego Patryka to irlandzkie Święto Narodowe obchodzone dokładnie 17.03. W ten dzień na ulicach irlandzkich miast i wsi roi się od osób ubranych na zielono – w tradycyjna barwę symbolizująca obchody tego dnia i będącą symbolem całej Irlandii. Nie brakuje też sklepów i domów przystrojonych symbolem shamrock (trójlistna koniczyna, którą według legendy, Święty Patryk wykorzystał dla zobrazowania istoty Trójcy Świętej). Znaczki z tą roślinką możemy też w tym dniu spotkać w kalpach Irlandczyków na całym świecie.

Do tradycji tego Święta należą też huczne parady odbywające się na ulicach Irlandii – zielone, optymistyczne i wesołe, jak sama Irlandia. I oczywiście nie wolno zapomnieć o tradycyjnej szklaneczce dobrej, irlandzkiej whiskey – tzw. dzbanie Św. Patryka (wyjątkowo przyjemny zwyczaj, nie sądzicie?).

koniczyna

A teraz mała ciekawostka – „zielone” piwo jakie kojarzmy z tym dniem i jakie znamy z knajp i barów nie jest tradycja irlandzką. Zwyczaj podawania i picia takiego napoju zapoczątkowali, na przełomie XIX i XX wieku, potomkowie irlandzkich imigrantów w Stanach Zjednoczonych.

Źródła grafik: http://www.stutzcandy.com, http://www.jhuclub.jhu.edu, http://www.siualumni.com
Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.