Kiedy 50 lat temu w amerykańskiej sieci telewizji „National Education Net” zadebiutował nowy program, nikt chyba nie spodziewał się, że jego kariera aż tak się rozwinie. Program był bowiem dziełem eksperymentalnym – pierwszy w całości adresowany najmłodszym widzom. A jednak, Ulica Sezamkowa, bo to o niej oczywiście mowa, już w listopadzie będzie obchodzić jubileusz pięciu dekad na antenie amerykańskiej telewizji.

Zaczęło się w listopadzie

Pierwszy odcinek, wraz z udział charakterystycznych dla programu muppetów, wyemitowany został 10 listopada 1969 roku. Od tego czasu zaprojektowane przez lekarza Jima Hensona kukiełkowe postacie nieprzerwanie bawią i uczą amerykańskie dzieci. Jest to najdłużej nadawanym programem dla dzieci w historii telewizji.

Nie tylko dzieci

Przy Ulicy Sezamkowej doskonale bawią się również dorośli – aż 49 % widzów to osoby po 18 roku życia. Dlatego też w odcinkach „Ulicy” często pojawiają się znane postacie i nawiązania oraz aluzje do zjawisk kulturowych.

Ulicę Sezamkową przetłumaczono na ponad 20 języków. Choć zmieniło się w niej wiele, a konkurencja obecnie jest bardzo silna (w samych Stanach Zjednoczonych konkuruje z ponad 80 innymi programami skierowanymi do dzieci), to jej popularność nadal nie słabnie. Kanał programu na portalu YouTube ma ponad milion subskrybentów, a każdy kolejny odcinek przyciąga blisko 900 tysięcy małych i dużych widzów. Charakterystyczna jest również piosenka otwierająca każdy odcinek –„Sunny day, seepin’ the clouds away”. Utwór nucą już kolejne pokolenia, a na przestrzeni lat lekko zmieniło się wykonanie oraz aranżacja.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.