Kiedy 50 lat temu w amerykańskiej sieci telewizji „National Education Net” zadebiutował nowy program, nikt chyba nie spodziewał się, że jego kariera aż tak się rozwinie, program był bowiem dziełem eksperymentalnym – pierwszy w całości adresowany najmłodszym widzom. A jednak, Ulica Sezamkowa, bo to o niej oczywiście mowa, już w listopadzie będzie obchodzić jubileusz pięciu dekad na antenie amerykańskiej telewizji.

Zaczęło się w listopadzie

Pierwszy odcinek, wraz z udział charakterystycznych dla programu muppetów, wyemitowany został 10 listopada 1969 roku. Od tego czasu zaprojektowane przez lekarza Jima Hensona kukiełkowe postacie nieprzerwanie bawią i uczą amerykańskie dzieci i jest on najdłużej nadawanym programem dla dzieci w historii telewizji.

Nie tylko dzieci

Przy Ulicy Sezamkowej doskonale bawią się również dorośli – aż 49 % widzów to osoby po 18 roku życia. Dlatego też w odcinkach „Ulicy” często pojawiają się znane postacie i nawiązania oraz aluzje do zjawisk kulturowych.

Ulicę Sezamkową przetłumaczono na ponad 20 języków i choć zmieniło się w niej wiele a konkurencja obecnie jest bardzo silna (w samych Stanach Zjednoczonych konkuruje z ponad 80 innymi programami skierowanymi do dzieci) to jej popularność nadal nie słabnie. Kanał programu na portalu YouTube ma ponad milion subskrybentów, a każdy kolejny odcinek przyciąga blisko 900 tysięcy małych i dużych widzów. Nie zmieniła się również piosenka otwierająca każdy odcinek – „Sunny day, seepin’ the clouds away” nucą już kolejne pokolenia, choć zmieniło się wykonanie oraz aranżacja.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.