drobne

Łapka w górę – kto ostatnio dostał prognozowane wyliczenia swojej emerytury? Ja i moi znajomi po dostaniu listu od analityków z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ubawiliśmy się setnie. Niestety był to śmiech przez łzy, bo z wyliczeń ZUS-owskich specjalistów wynika, że przysłowiowe waciki to marzenie ściętej głowy. Cud będzie, gdy polskim przyszłym emerytom wystarczy na czerstwą bułkę i wodę (o wszelkich opłatach i lekach lepiej od razu zapomnieć). Jedyne co nam pozostaje to intensywne oszczędzanie i indywidualne konto emerytalne.

OFE grafika

źródło: http://ofe.bblog.pl/

OFE wybrałam sama

Wybór OFE (Otwarty Fundusz Emerytalny) i IKE zawsze był dla mnie problematyczny. W przypadku OFE w pierwszym „rzucie” zdałam się na los i to co mi urząd przydzielił. Później nieco zmądrzałam i zaczęłam analizować takie czynniki jak stopa zwrotu oraz wartości jednostki rozrachunkowej. Nie bez znaczenia była też oczywiście renoma instytucji finansowej stojącej za konkretnym funduszem (święcie wierzę, że w tym przypadku „marka” ma znaczenie).

zmartwiona emerytka

Wielu polskich emerytów nie będzie stać na podstawowe potrzeby
źródło: http://serwisy.gazetaprawna.pl

IKE, również warto rozważyć

Przy wyborze IKE mamy nieco większe pole do popisu. W tym przypadku wybieramy nie tylko firmę finansową ale i sposoby inwestycji. Możemy lawirować między kontami emerytalnymi, które zyski czerpią z inwestycji w fundusze lub takimi, które są formą rachunku oszczędnościowego. Oferty i metody inwestycji różnią się nieco w zależności od konkretnej firmy. W niektórych przypadkach spotkać można połączenie lokat z inwestycjami o różnym stopniu ryzyka (część naszych środków finansowych jest w takim przypadku lokowana w tradycyjny sposób podczas gdy pozostałe środki są inwestowane np. w akcje lub obligacje).

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.