Smog, wszechobecny, zwłaszcza zimą, problem większości polskich miast i miasteczek. Wbrew pozorom i biegowej opinii, smog nie jest kłopotem tylko wielkich aglomeracji miejskich. Tak samo, o ile nie bardziej, dokucza mieszkańcom małych miejscowości górskich. Eksperci winią za to zjawisko przede wszystkim gospodarstwa domowe korzystające z tradycyjnych pieców. Spalany w nich węgiel i, niestety dość często, śmieci odpowiedzialne są za pojawianie się w powietrzu chmury szkodliwych dla istot żywych gazów i pyłów.

Ekolodzy trąbią na alarm!

W Krakowie już od początku tego miesiąca obowiązuje całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. Jest on rygorystycznie przestrzegany – posypały się już pierwsze, kilkutysięczne mandaty za jego złamanie. Radni jednak pragną jego rozszerzenia na okoliczne gminy, w których sytuacja smogowa jest również dramatyczna.

Dane szacunkowe Stowarzyszenia metropolia Krakowska pokazują, że nie wystarczy likwidacja pieców w miastach (w Krakowie zlikwidowano w ciągu kilku ostatnich lat ponad 55 tysięcy palenisk), trują także okoliczne gminy. Jak więc skutecznie walczyć ze smogiem, i jak my sami możemy się przyczynić do poprawy jakości wdychanego przez nas powietrza?

Zanim jednak takie zakazy wejdą do ogólnopolskich standardów już dziś możemy walczyć ze smogiem lub, chociażby, zminimalizować jego szkodliwy wpływ na nas i naszych bliskich. Jak tego dokonać?

Nowoczesny, ekologiczny piec

Jeśli jesteśmy właścicielami domu lub kamienicy, którą ogrzewamy sami, zadbajmy o nowoczesne, ekologiczne piece. Oczywiście, najlepszym i najbardziej praktycznym wejściem byłoby podłączenie się do miejskiej sieci ciepłowniczej jednak mieszkańcy domków jednorodzinnych nie mają zazwyczaj takiej możliwości. Na szczęście i oni mają kilka alternatyw.

Na gaz

Popularną formą ogrzewania stały się piece gazowe. Ten popularny surowiec, przez lata owiany był zła sławą. Niepotrzebnie, korzystając z pieców opalanych gazem zgodnie z ich przeznaczeniem i stosując zalecane środki bezpieczeństwa nie mamy się czego obawiać. Gaz jest obecnie jedną z najbardziej ekologicznych form pozyskiwania ciepła. Jedyną wadą takiego rozwiązania jest cena samego surowca – ta kształtuje się w zależności od regionu, jednak wszędzie utrzymuje się na wysokim poziomie. Do zalet pieców na gaz należy za to wygoda używania – nie musimy martwić się o zakup opału lub dorzucanie do pieca. Obsługa tego typu pieców jest tak prosta, jak obsługa zwykłej łazienkowej termy.

Biomasa – ekologicznie i tanio

Biomasa to kolejne źródło energii cieplnej, które w ostatnich latach zyskało na popularności. Piece przystosowane do spalania biomasy pracują przyjaźnie dla środowiska naturalnego i zapewniają niskie koszty ogrzewania. Możemy zdecydować się na piec zasilany biomasa stałą, ciekłą lub gazową. Jako biomasę, w procesie uzyskania ciepła najczęściej używa się:

  • osadów ściekowych,
  • biogazów,
  • słomy, makuchy, itp.,
  • odpadów organicznych (np. łodygi kukurydzy, lucerny trawy),
  • olejów i tłuszczów roślinnych,
  • odchodów zwierząt,
  • specjalnie uprawianych wodorostów.

Zadbaj o stan pieca!

Jednak bez względu na to jaki wybierzemy piec pamiętajmy o jego prawidłowej i regularnej konserwacji. Wybrany przez nas piec musi posiadać wymagane polskim prawem atesty i oznakowanie bezpieczeństwa ekologicznego. Niedopuszczalne jest korzystanie z pieców zdezelowanych i zanieczyszczonych. To, nie tylko powoduje zwiększoną emisję zanieczyszczeń, ale zagraża także bezpieczeństwu wszystkich domowników.

Ekologia w wielkim mieście

A co mogą zrobić mieszkańcy miast? Przede wszystkim tak często jak się tylko da unikajmy korzystania z samochodów W większych miastach komunikacja środkami masowego transportu jest zazwyczaj szybsza i sprawniejsza niż przemieszczanie się samochodem. W cieplejszych porach roku możemy się dla odmiany przesiąść na rower – swój lub miejski. Dojedziemy nim praktycznie wszędzie a dodatkowym bonusem będzie polepszenie się naszej kondycji fizycznej.

Ci którzy jednak nie wyobrażają sobie codziennej podróży do pracy bez własnych czterech kółek lub zwyczajnie nie mają innych alternatyw niech nie zapominają o regularnych przeglądach samochodu – zły stan techniczny pojazdów także ma negatywny wpływ na emisję spalin i pozostałych zanieczyszczeń.

Gdy już się pojawi

Zanim jednak w polskich miejscowościach uda się doprowadzić do zauważalnego zmniejszenia poziomu smogu w atmosferze musimy za wszelką cenę chronić się przed jego negatywnym wpływem na nasze zdrowie.

  1. Warto więc zaopatrzyć się w maseczkę antysmogową i w chwilach największego stężenia pyłów nosić ją podczas przebywania na świeżym powietrzu.
  2. Przyda się nam także aplikacja na bieżąco sprawdzająca jakość powietrza w naszej okolicy. Taką informację uzyskamy również na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. W chwilach wysokie stężenia szkodliwych pyłów należy ograniczyć przebywanie na powietrzu do niezbędnego minimum. Dotyczy to w szczególności dzieci oraz osób starszych.
  3. Wietrzenie mieszkania zimą może nie być dobrym pomysłem. Poza chwilami, w których korzystamy z term gazowych lepiej unikać otwierania okien. Zamiast tego lepiej zaopatrzyć się w domowy filtr powietrza – poradzi on sobie zarówno z pyłami, jak i wirusami, alergenami oraz pleśnią.
Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.