samochód

Jeśli rozważacie zakup nowego samochodu do własnej firmy i nie wiecie czy nadszedł już na to odpowiedni moment, podpowiem Wam – tak, ten moment właśnie nadszedł. Rok 2015 to idealny okres na zakup samochodu w firmie. W 2014 roku zaszło sporo zmian prawnych związanych z nabyciem, użytkowaniem oraz rozliczaniem kosztów zakupu samochodu osobowego. Jedną z nich jest możliwość pełnego odliczenia VAT na samochód.

VAT

Całkowite odliczenie VAT na samochód w 2015 r. będzie możliwe oczywiście w momencie kiedy ten samochód zakupicie 😉 Dodatkowo, samochód musi być zakupiony wyłącznie w celu używania go w swojej firmie. Wtedy można odliczyć VAT zarówno od nabycia jak i koszty wszystkich eksploatacyjnych. Aby móc to jednak zrobić należy pamiętać o spełnieniu kilku warunków:

  • spisany regulamin zasad użytkowania samochodu (każdy pracownik powinien zostać z nim zapoznany, dobrze jest mieć potwierdzenie zapoznania się na piśmie),
  • założona i prowadzona na bieżąco tzw. kilometrówka,
  • i przede wszystkim- samochód należy zgłosić do urzędu skarbowego (druk VAT-26).

Jeśli samochód, który zamierzasz kupić będzie też Twoim prywatnym samochodem (wykorzystywanym dodatkowo w przedsiębiorstwie),Komiks to spokojna głowa – też możesz na tym zyskać. W takim przypadku wolno Ci odliczyć połowę kosztów eksploatacyjnych. Ale uwaga! Jest mały haczyk – do 1.06.2015 r. koszty te nie obejmowały wydatków na paliwo. Od czerwca bieżącego roku również i ten VAT będzie można odliczyć.

Jeśli jednak nie odliczysz części VAT, powinien on zostać wpisany w koszty uzyskania przychodów.

Nie rób prezentu fiskusowi – odlicz VAT na samochód!

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.