Te małe, niepozorne owady, które napotkamy w lesie lub zakrzaczonych łąkach to najgroźniejsze pajęczaki występujące na terenie naszego kraju. Ich ugryzienie, same w sobie, są niegroźne. Zagrożenie natomiast stanowią choroby, które mogą być przez nie przenoszone. Kleszcze, bo to o nich oczywiście mowa, spotkamy jednak nie tylko w leśnych gęstwinach – nie brakuje ich nad wodą, na łąkach, a nawet pod blokiem. Ocieplenie klimatu sprawiło, że te małe owady czują się całkiem dobrze i z chęcią eksplorują coraz to nowe środowiska. Oto garść porad, jak zabezpieczy się przed ich ukąszeniami.

Podstawy ochrony

Najprostszym i zarazem najskuteczniejszym środkiem ochrony przed kleszczami jest odpowiednio dobrany strój. Wybierając się na spacer lub wycieczkę do lasu zrezygnujmy z krótkich spodenek i odkrytych ramion. Bez względu na panujące temperatury, ubierzmy długie spodnie oraz bluzki z rękawami. Nie zapominajmy również o nakryciu głowy – czapka z daszkiem lub kapelusz wystarczą, natomiast na nogi włóżmy pełne buty (trampki lub tenisówki).

Możemy także zaopatrzyć się środki, tzw. repelenty, mające za zadanie odstraszenie kleszczy. Środki te rozpyla się bezpośrednio na skórze lub ubraniu. Warto jednak wcześniej zrobić próbę uczuleniową i sprawdzić, czy dany preparat nadaje się do stosowania np. na twarzy oraz u dzieci.

Bądźmy dokładni!

Po powrocie do domu wytrzepmy dokładnie ubranie (żeby pozbyć się pasażerów na gapę), weźmy chłodny prysznic a także obejrzyjmy dokładnie całe ciało (na wypadek, gdyby jakiś owad przedostał się przez nasze zabezpieczenia).

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.