flota samochodów

Planowaliście zakup samochodu dla firmy i wpisanie go w koszty prowadzonej działalności gospodarczej? Jeśli tak – to pośpieszcie się! Zapowiadane przez ekipę rządzącą zmiany sprawią, że już za niedługo kupno samochodu na koszt firmy może okazać się bardzo trudne o ile wręcz niemożliwe.

Skoda Fabia

To może być ostatni dzwonek na korzystny zakup samochodu dla firmy

Niekorzystne zmiany

W rozliczeniach firmowych samochodów szykują się spore zmiany. Zgodnie z zapowiedziami w przyszłości będzie możliwe rozliczanie tylko 50 % wydatków związanych z kupnem i utrzymaniem samochodu. Chcąc rozliczać wszystkie koszty, trzeba będzie wykazać (za pomocą bardzo szczegółowej ewidencji), że samochód wykorzystywany był tylko i wyłącznie dla celów służbowych. Brzmi teoretycznie rozsądnie, w praktyce jednak uderzy to głównie w małych przedsiębiorców gdzie nie zawsze można rozdzielić podróże służbowe od prywatnych.

Kobieta w samochodzie

Wiecznie w drodze? Od czerwca podróże służbowe będą droższe
źródło: http://www.alphagamma.eu/

W dokumentacyjnej matni

Wprowadzenie wymogu prowadzenia bardzo szczegółowej i rozbudowanej dokumentacji ma tez inny cel – właściciele mniejszych firm oraz osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą najprawdopodobniej zrezygnują z pełnego odliczania kosztów, gdyż najzwyczajniej w świecie zgubią się z gąszczu papierów (podobny mechanizm zadziałał już w przypadku podatku VAT).

Już w czerwcu!

Rząd ma nadzieję, że przepisami tymi zapełni dość sporą dziurę w budżecie państwa – według wyliczeń specjalistów z gazety Rzeczpospolita na samych tylko płatnikach podatku liniowego budżet zyska nawet do 1 miliarda złotych. Zmiany mają obowiązywać już od 1 czerwca 2017 roku, zostało już niecałe pół roku, żeby móc skorzystać z obecnych, bardziej korzystnych przepisów.

Zapisz

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.