Promieniowanie – tego słowa boją się niektórzy użytkownicy telefonów na całym świecie. Promieniowanie brzmi groźnie – wszak to właśnie promieniowanie jest odpowiedzialne za śmierć i choroby setek tysięcy osób po atakach atomowych w Japonii lub awarii reaktora w Czarnobylu. Ale promieniowanie, promieniowaniu nie równe. To emitowane przez telefony komórkowe (oraz większość sprzętów elektronicznych używanych przez nas w codziennym życiu) to promieniowanie elektromagnetyczne – czy jednak powinniśmy się go obawiać?

Nie jest tak źle

Promieniowanie elektromagnetyczne wytwarzane jest tzw. fale radiowe. Do tej samej grupy zaliczają się także fale wytwarzane przez obiekty kosmiczne oraz wyładowania atmosferyczne. Ten typ fal nie oddziałują na żywą materię, a więc nie zmienia wiązań chemicznych w żywych cząsteczkach. Większość naukowców jest tutaj zgodnych – przy rozsądnym korzystaniu z urządzeń elektronicznych, w tym telefonów komórkowych, fale elektromagnetyczne nie powinny wpłynąć ujemnie ani na zdrowie, ani tym bardziej – na ludzkie życie.

Jak się chronić

A co zrobić jeśli jednak należymy do tych nie dowierzających naukowcom sceptyków? Stosując się do kilku prostych zasad jesteśmy w stanie znacznie zmniejszyć ilość fal jakie docierają do naszego organizmu:

  • Unikaj przykładania telefonu do głowy – przyda się tutaj zestaw słuchawkowy.
  • Zmniejsz ilość czasu jaką poświęcasz na rozmowy przez telefon, wysyłaj wiadomości tekstowe zamiast dzwonić.
  • Nie kładź telefonu koło poduszki – najlepiej zostawiać go w odległości co najmniej jednego metra od łóżka.
  • Nie noś telefonu w kieszeniach ubrań.
  • Jeśli to możliwe, na noc uruchamiaj tryb samolotowy.
Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.