Coraz rzadziej załatwianie urzędowych formalności wymaga od nas stania w długich kolejkach. Nowoczesność i świat wirtualny dotarł końcu i do polskich urzędów. A wszystko to za sprawą wprowadzenia przez Ministerstwo Cyfryzacji tzw. profilu zaufanego. To właśnie ów profil pozwala nam na załatwienie sporej ilości spraw administracyjnych z naszego wygodnego fotela przed komputerem – bez marnowania czasu na dojazdy, szukanie właściwego okienka w biurach i urzędach oraz na bezproduktywne stanie w kilkunastoosobowych kolejkach. Nie musimy się także bać, że spotkamy się z nieuprzejmością urzędników.

Profil zaufany – to proste!

Profil zaufany to metoda (oczywiście bezpłatna), która pozwala na potwierdzenie naszej tożsamości w systemach elektronicznej administracji. Działa tak samo jak nasz odręczny podpis i jest tak samo ważny. Podobna zasada obowiązuje w przypadku podpisu kwalifikowanego, z tą różnicą, że profil zaufany jest zdecydowanie łatwiejszy do uzyskania. Założyć go możemy między innymi poprzez stronę naszego własnego banku (jak czytamy na forum Banku Alior, jest to proces wyjątkowo prosty).

Posiadając profil zaufany możemy między innymi złożyć wniosek o założenie działalności gospodarczej lub o wydanie karty EKUZ (Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego). Oczywiście profil umożliwia nam o wiele więcej. Potrzebny Ci nowy dowód lub odpis a Urzędu Stanu Cywilnego? Nic prostszego – wniosek o wydanie tego typu dokumentów także załatwisz internetowo z pomocą profilu zaufanego. Kierowcy bez trudu teraz sprawdzą jak wygląda ich stan punktów karnych, a pozostali obywatele mogą złożyć dowolny wniosek lub pismo administracyjne.

Jak podaje internetowa strona Alior Banku, do wszystkich od niedawna posiadanie profilu zaufanego daje nam jeszcze jedną korzyść. Jego założenie umożliwi nam zalogowanie się na Internetowe Konto Pacjenta. Ta aplikacja utworzona przez Ministerstwo Zdrowia pozwala nam na kontrolowanie na bieżąco swojej historii choroby oraz zapisów w niej zawartych. Bez trudu więc prześledzimy i sprawdzimy jakie leki zostały nam przepisane lub kiedy ostatnio byliśmy na profilaktycznych badaniach.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.