Prima Aprilis

Oto i nadszedł! 1 kwietnia zwany, w zależności, od kraju Prima Aprilisem (Tu chyba żadne dodatkowe wyjaśnienia nie potrzebne), Dniem Głupców (kraje anglosaskie), Dniem Kwietniowej Ryby (Francja). Dniem Śmiechu (Rosja) lub Dniem Polowania na Głupca (Szkocja). Dzień dowcipów, robienia mniej lub głupich kawałów – ogólnie dzień, który kochają dzieciaki (dorośli już różnie) i media. Ale na tym blogu będzie dzisiaj na poważnie – dzisiaj będzie trochę historii.

Dzien Kwietniowej Ryby

We Francji to Dzień Kwietniowej Ryby
źródło: http://www.thecolor.com

Wszystko zaczęło się w Rzymie

Tak naprawdę trudno jest jednoznacznie określić jaka jest geneza powstania obchodów tego dnia. Wiadomo, że zaczął być popularny już w średniowieczu i prawdopodobnie wywodzi się w prostej linii od starożytnych praktyk rzymskich.

Dzień Głupców

W ten dzień łatwo zostać nabranym
źródło: http://www.inspirationline.com

Trudniej jest już gdy chcemy ustalić, który to konkretnie starorzymski zwyczaj przyczynił się do powstania tego nowożytnego zwyczaju. Czy był to zwyczaj Cerialii, a więc obchodów ku czci bogini Ceres, która to została wyprowadzona w pole podczas poszukiwań ukochanej córki? A może bardziej prawdopodobna wydaje się wersja, że przyczyną było rzymskie święto Veneralia, w którym to żartom, kawałom i wygłupom nie było końca?

Papieskie pomysły

Do ukorzenienie się tego dnia w kulturze przyczyniła się także reformacja kalendarza przez papież Grzegorza XIII. Wtedy też zmieniono datę na jaką przypada pierwszy dzień nowego roku – z 1 kwietnia na obecną. Mimo to, nadal wielu ludzi składało sobie życzenia i wręczało prezenty noworoczne na początku kwietnia. Ludzi tych nazywano często kwietniowymi głupcami, nie szczędząc im przy tym dowcipów.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.