Większość tegorocznych majówek, Zielonych Świątków i innych długich i dłuższych weekendów niestety już za nami. Mimo to chciałabym podzielić się z Wami ciekawą opcją na takie szybkie, kilkudniowe wypady – trochę na zasadzie szybko, tanio, a dobrze. I nie, nie będzie to o jakimś mieście Polski – choć nic do naszego kraju nie mam. Jednak tym razem o tej nieco bliższej zagranicy.

Praga i jej uroki

Szczerze mówiąc nie myślałam jeszcze nigdy, że stolica Czech wyda mi się miastem ciekawym i wartym ponownego odwiedzenia. W tym roku znalazłam się tam całkiem przypadkiem, w delegacji. Spodziewałam się czegoś w rodzaju dużego, dość ładnego miasta z rzeką i starówką podobną do wrocławskiej czy opolskiej. Jednak miasto mnie zdumiało. Było niczym połączenie mojego ukochanego Krakowa z czymś jeszcze – może Edynburgiem, a może Londynem? Sama nie wiem. Praska starówka jest wielka, przepiękna, a przy tym pełna zaułków i bardzo zróżnicowana. W przeciwieństwie do miast Polski większość budynków jest tu znakomicie zachowana. Podobnie jak absolutnie niesamowity, mroczny i posępny Edynburg Praga leży częściowo na wzgórzach. Dzięki temu wiele jest tu stromych ulic, podejść, generalnie silne są różnice poziomów, a część ulic krzyżuje się pionowo.

P1000975

Hradczany

Wszystkie niemal co bardziej strome uliczki Pragi prowadzą na zamek Hradczany. Żeby wejść tam w upale, trzeba się sporo natrudzić. Widok jest jednak tego wart. Mamy stąd nie tylko niesamowitą panoramę miasta i okolicy, ale i piękny prastary kościół (jeśli nie lubisz katolicyzmu, nie martw się – wedle podań historycznych na praskim wzgórzu był dawniej w jego miejscu i tak słowiański, pogański kamień – miejsce kultu) oraz tuż za zamkiem – niezwykły, nieco skryty, zielony most, bajecznie ciągnący się nad jarem odgraniczającym Hradczany od okolicy.

Zamek Hradczany i zielony most

Komunikacja i pociągi

Praga to też – a może przede wszystkim – rewelacyjna i tania komunikacja miejsca. Jeśli jednak zdołałam kogoś przekonać do odwiedzenia tego magicznego miasta, zaskoczą Was zapewne czeskie pociągi. Szybkie, punktualne co do minuty, czyste, ładne, z darmowym wi-fi na „pokładzie”. Z granicy państw do Pragi dojedziecie tam szybciej niż, powiedzmy, polską koleją z Katowic do Wrocławia. I – uwaga – o około jedną trzecią taniej…

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.