Czasy, w których po przejściu na emeryturę można było spokojnie przeżyć bez stresu minęły bezpowrotnie. Dzisiaj mało kto liczy na godne świadczenia emerytalne ze strony ZUS-u lub OFE. Dla wielu przyszłych emerytów, terminy takie jak: IKE, IKZE lub PPE to comiesięczny, obowiązkowy punkt w domowym budżecie. Wszystkie trzy określenia łączy jedno – należą one do tzw. trzeciego filaru emerytalnego. Przyjrzyjmy się jednak, czym konkretnie różnią się te fundusze.

IKE czy IKEZ?

Skrót IKE oznacza Indywidualne Konto Emerytalne. Fundusze w nim gromadzone inwestowane są w sposób wybrany przez posiadacza konta. Możliwości inwestycji jest tutaj wiele – od zwykłej lokaty bankowej poprzez, inwestycje na giełdzie, aż po fundusze inwestycyjne. Zgromadzone dochody zwolnione są od tzw. podatku Belki, a istotnym warunkiem jest wypłata środków dopiero po uzyskaniu 60 oku życia.


Z kolei IKZE to nic innego, jak Indywidualne Konto Oszczędzania Emerytalnego. Działa ono na bardzo podobnej zasadzie jak IKE, z dwiema bardzo istotnymi różnicami. Po pierwsze: wyższy wiek, który umożliwia nam zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych – tutaj jest to 65 lat. Drugą różnica jest zwolnienie z podatku dochodowego, jakie umożliwia nam IKZE. Kwoty wpłacone na IKZE w danym roku podatkowym możemy odliczyć od podstawy opodatkowania. Nie ma jednak róży bez kolców – wypłacając fundusze z tego konta będziemy musieli uiścić podatek w wysokości 10% od wypłacanych środków.

PPE – benefit dla pracownika

PPE to nieco inna para kaloszy. Pracownicze Programy Emerytalne rządzą się nieco innymi prawami. Te programy zaczęły działać od razu po wdrożeniu reformy emerytalnej w 1999 roku. Są to fundusze dobrowolne (w odróżnieniu od PPK) zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy. Tak, tak – bo tutaj to pracodawca oszczędza na naszą przyszłą emeryturę, choć pracownik może oczywiście dołączyć własną składkę. Wpłaty w ramach PPE uiszczane są w dowolnej wysokości, jednak nie mogą przekraczać 7% wynagrodzenia pracownika, a w przypadku pracownika – jest to kwota dowolna.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.