Nowy Rok już na progu naszych domostw. Pomału podnosi rękę i naciska dzwonek do drzwi. To właśnie teraz, u schyłku Starego Roku, wielu z nas poświęca czas na zatopienie się w retrospekcjach i poddaje ponownej ocenie swoje dotychczasowe, życiowe wybory. Nowy Rok i jego początek stają się doskonałą okazją do dla wszystkich tych którzy czują, że pora na długo przez nich oczekiwane i obiecywane życiowe zmiany. Na wszystkie te małe i duże metamorfozy, które już tyle razy mieliśmy zacząć – od poniedziałku, od nowego miesiąca lub jak tylko zacznie się urlop lub zima.

postanowienia noworoczne

Pora zmian

Dzisiaj masz więc szansę, aby usiąść i przygotować listę ważnych zmian w swoim życiu, do których chcesz doprowadzić. A jeśli jesteś przekonany o chęci zmian, ale w sumie nie masz pojęcia od czego zacząć, jakie zmiany wprowadzić, jak się do nich zabrać i, przede wszystkim, jak dotrzymać tych planów, oto kilka propozycji najbardziej popularnych noworocznych postanowień.

W formie i bez ociągania

  • Wrócić do formy – to postanowienie zajmuje poczytne miejsce na praktycznie każdej liście postanowień, nie tylko tych noworocznych. „Utrata wagi” w połączeniu z „ćwiczyć więcej” oraz „prowadzić zdrowy tryb życia” to coś, co chciałaby osiągnąć co najmniej jedna trzecia populacji. Dietę i ruch łatwo wprowadzić do swojego trybu życia, haczyk tkwi w ich utrzymaniu. Kluczem do sukcesu jest tutaj znalezienie takiej sposobu odżywiania i takiej formy aktywności fizycznej, przy których zostaniemy dłużej. Nie bój się więc eksperymentować i zmieniać – ważne jest jedno – nie rezygnuj!

  • Przyznać się, kto choć raz nie planował skończyć z prokrastynacją? Tutaj sprawa jest prosta – chcemy w końcu przestać odwlekać zadania na później. Natura ludzka jest w tym temacie całkiem prosta – lubi przedkładać przyjemności nad obowiązki – pożąda relaksu i zabawy a ciężką pracę spycha na margines świadomości. A kiedy już przywykniemy do takiego stylu życia, zmiana przyzwyczajeń staje się diabelnie trudna i wymaga od nas sporej ilości ciężkiej pracy. Ale da się to osiągnąć – wystarczy wdrożyć kilka naprawdę prostych trików (jak choćby podzielenie zadań na króciutkie wyzwania, wdrożyć zasadę „2 minut” lub znaleźć coś, albo kogoś, kto nas zmotywuje) i odrobina konsekwencji.

Nowe znajomości

  • Zacznij poznawać nowych ludzi – koniec z narzekaniem na kiepskich znajomych i brak przyjaciół! Koniec siedzenia w domu i wpadania w marazm – zacznę wychodzić, znajdę sobie nowe zajęcia i spotkam się z ludźmi. To postanowienie warto zrealizować – spotykanie się z ludźmi, poznawanie nowych przyjaciół wpłynie pozytywnie zarówno na Twoje zdrowie psychiczne, jak i na karierę (nigdy nie wiadomo, czy właśnie nie przedstawił się nam nasz nowy wspólnik) oraz na poprawę pewności siebie. Najwyższa pora zwalczyć więc wrodzoną nieśmiałość i zapisać się więc na jakieś zajęcia w domu kultury lub wpaść do pobliskiej kawiarni na spotkanie poetyckie lub wieczór z planszówkami.
  • Zarabiać więcej – marzenie każdego, nawet multimilionerów. Tutaj sprawa jest prosta, chcesz więcej zarabiać, to pomyśl o zmianie pracy na lepiej płatną lub spróbuj znaleźć dodatkowe zatrudnienie. A może dobrym sposobem jest praca przez Internet lub zostanie wolnym strzelcem? Możliwości jest sporo ale jedno jest pewne – wstań z fotela!

Wyluzuj!

  • Przestać się denerwować – redukcja stresu wpłynie korzystnie na Twoje zdrowie psychiczne oraz fizyczne, relacje z otoczeniem, a nawet pracę. Ten punkt na liście psotanowień może być jednym z najtrudniejszych do osiągnięcia – jednak dla dobra swojego własnego oraz bliskich nam osób, warto się z nim zmierzyć. Pomogą nam różne techniki relaksacyjne oraz sposoby na rozładowanie stresu, grupy wsparcia, a w ostateczności psycholog.
  • Czytać więcej – poziom czytelnictwa w Polsce do chwalebnych nie należy. Warto więc nieco wpłynąć na statystyki. Nie ma ludzi, którzy nie lubią czytać – są tylko tacy, którzy jeszcze nie znaleźli swojego ulubionego gatunku literackiego. Jeśli więc jesteś jedną z tych osób, nie bój się eksperymentować – to nie wstyd sięgać po fantastykę lub gatunki dla młodzieży, a może spróbuj z literaturą faktu. Na pewno znajdziesz coś dla siebie. Jeśli jednak twoją wymówką jest brak czasu – rozwiązanie jest proste – zaplanuj czytanie. Wpisz w swoim napiętym grafiku 10-15 minut czytania (np. tuz przed snem lub bezpośrednio po obiedzie) albo wykorzystaj chwile „przestoju” – gotowanie się wody, stanie w kolejce lub wizytę w toalecie.
  • Nauczyć się ubierać z klasą – tak, stylu ubieranie można się nauczyć. Tutaj recepta jest jedna – sprawdź w czym tak naprawdę dobrze się czujesz i dobrze wyglądasz. Chodź po sklepach w konfekcją i mierz, rób zdjęcia, porównuj, pytaj przyjaciółek. Po kilku wizytach w przymierzalniach powinnaś już mieć jasny obraz tego, w co powinnaś się ubierać. I konsekwentnie się tego trzymaj! Zacznij też stosować zasadę „nie wszystko co ładne, muszę mieć w swojej szafie” – czasami podobają nam się ubranie, a których wyglądamy źle, zapomnij o nich i podziwiaj je tylko na sklepowym wieszaku.
  • Nie robić nic na siłę! Koniec z zadowalaniem innych i zapominaniem o własnych potrzebach. Dotyczy to wszystkich sfer życia (no może poza pracą na etacie). Jeśli więc nie jesteś fanem składania noworocznych postanowień – absolutnie tego nie rób!
Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.