Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. A wiadomo, że jak wakacje to i zarówno rodzinne, jak i samotne wojaże po świecie – tym bliższym i tym dalszym. W takich chwilach w każdym budzi się dusza fotografa – każdy marzy o zapierających dech w piersi fotografiach odkrytych pejzaży, napotkanych przez nas ciekawych ludzi oraz artystycznych zdjęciach wielkich cudów architektonicznych i niepozornych, acz urokliwych budyneczków. Niewątpliwie więc przyda się garść porad fotograficznych.

Sprzęt – to prawda, że i aparatem umieszczonym w telefonie komórkowym można zrobić przyzwoite, nie przynoszące autorowi wstydu zdjęcie. Jeśli jednak chcemy mieć pamiątkę w postaci zdjęć wydrukowanych, często jeszcze w dość sporym formacie, wtedy bez dobrej jakości lustrzanki ani rusz.

Lampa błyskowa – o tej wbudowanej w aparat najlepiej zapomnieć. Robienie zdjęć przy jej pomocy to najprostsza droga do płaskich i prześwietlonych zdjęć. Lepiej wykorzystać tzw. światło zastane lub doświetlać wymagające tego elementy profesjonalnymi lampami lub zewnętrzną lampa błyskową.

Skup się na całym kadrze – fotografując ludzi lub mniejsze przedmioty zwróć uwagę na to, jak prezentuje się cały kadr – jak wygląda twój „model” na danym tle, czy nie ma tam niepożądanych elementów albo takich, które psują całą kompozycję.

Uwaga na słońce – wbrew obiegowym opiniom, mocne światło słoneczne rzadko pomaga w uzyskaniu idealnej fotografii. O wiele lepiej sprawdza się lekko chmurna pogoda lub fotografowanie w cieniu.

Kompozycja – to tak naprawdę klucz do udanej fotografii. Dobrze poznać pojęcie takie jak trójpodział (więcej z tego, i nie tylko, zakresu można przeczytać w tym poradniku fotograficznym).

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.