Studenckie życie to przede wszystkim nieciągnące się pasmo imprez, nowych przyjaciół, wydarzeń kulturalnych i wolności – tak przynajmniej jawią się lata studiów nastolatkom, rzeczywistość bywa jednak o wiele bardziej prozaiczna. Pierwszy rok studiów to nagły skok na głęboką wodę, szczególnie jeśli wybrana uczelnia znajduje się poza miejscem zamieszkania. To okres kiedy zaczynamy (i musimy) radzić sobie sami. Jak go przetrwać i o czym należy pamiętać?

  1. Pieniądze się kończą – szybko! Jeśli jesteście z rodziny, którą stać na wyasygnowanie dodatkowej kwoty w miesiącu, ten problem nas nie dotyczy. Reszta musi sobie radzić sama – na kolejnych latach studiów będzie szansa na zdobycie dodatkowych środków na życie, wcześniej poratować was może praca dorywcza (a tej w dużych, uczelnianych miastach nie brakuje) oraz przyśpieszony kurs oszczędzania.
  2. Współlokator ważna rzecz – wspólny wynajem mieszkania lub pokoju to opcja sporo tańsza niż mieszkanie samemu. Pamiętajmy jednak, żeby podczas wyboru lokum zwracać uwagę nie tylko na lokalizację i cenę, ale również na przyszłych współlokatorów.
  3. Bary mleczne w okolicy to twoi sprzymierzeńce – dają tam jeść smacznie i, co najważniejsze, tanio. Jeśli nigdy wcześniej nie gotowaliście – to najlepszy moment, żeby zacząć – domowe jedzenie to opcja zdecydowanie tańsza i zdrowsza niż jakiekolwiek jadłodajnie.
  4. Pamiętaj, że studia to nie tylko sesja – warto już od początku wziąć się do nauki – w trakcie sesji będzie co najmniej kilka egzaminów, a po drodze czeka nas zapewne co najmniej kilka kolokwiów.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.