Przez dziesięciolecia najbardziej popularnym źródłem ciepła i ciepłej wody w Polsce były piece węglowe. Często, do tej pory, są to piece złej jakości i niespełniające podstawowych norm emisyjnych i ekologicznych, nierzadko w dodatku opalane węglem najgorszego rodzaju lub, co gorsza, przedmiotami nie nadającymi się na opał.
Takie lekkomyślne podejście do ekologii i norm jakościowych przyczyniło się do wielkiego problemu polskich miejscowości – powstania smogu. Aby zmniejszyć jego obecność w powietrzu, powstał cały szereg antysmogowych kampanii społecznych, których zadaniem jest zwiększenie świadomości problemu oraz rekomendowanie alternatywnych źródeł energii cieplnej.
Gaz ziemny – tanio i prosto
Jednym z ekologicznych, a przy tym bezpiecznych źródeł energii jest gaz. Gaz ziemny, do tej pory chętnie wybierany przez mieszkańców miast, jest ekonomicznym i efektywnym paliwem, które doskonale sprawdza się podczas ogrzewania wody. Nowoczesne kotły gazowe gwarantują bezpieczeństwo jego użytkowania i są prostymi w obsłudze urządzeniami, które znajdują zastosowania zarówno w niewielkich mieszkaniach jak i większych domach jednorodzinnych.
Pompy ciepła – energia z natury
Pośród propozycji nowoczesnych form pozyskiwania ciepła nie może zabraknąć pomp ciepła. Pompy ciepła, zarówno te pozyskujące energię z gruntu, jak i z powietrze. To równocześnie najbardziej ekologiczne i najtańsze rozwiązanie w tej dziedzinie.

Pompy ciepła – ekologicznie i tanio
- Powietrzna pompa ciepła zyskują coraz więcej zwolenników. Do ogrzewania wykorzystuje ona powietrze „zewnętrzne”. Ma także dodatkową zaletę – można ją wykorzystywać nie tylko do ogrzewania powietrza w domu, ale i do jego schładzania.
- Pompy gruntowe, czyli geotermiczne, wykorzystują z kolei ciepło pochodzące z gruntu. Trudno sobie wyobrazić tańsze i bardziej optymalne źródło energii.