Photo credit: Foter.com

Rodzinne i spokojne wakacje w Polsce czy szaleństwa pod rozpalonym słońcem tropików? Jak co roku zdania są podzielone, choć nadal zwolennicy zagranicznych wypraw stanowią większość polskich turystów. Skąd ta niechęć do wakacyjnego poznawania i zwiedzania własnej ojczyzny.

Chorwacja to gwarant dobrej pogody – ja jednak wolę ją już po sezonie wakacyjnym
https://pixabay.com

Pogoda na zamówienie

Miłośnicy plażowania na zagranicznych plażach często jako pierwszy punkt przeciwko wyjazdom nad nasz swojski Bałtyk podają pogodę. Tu nie można odmówić im racji – pogodę na Chorwacji lub francuskiej Riwierze można łatwo przewidzieć, podczas gdy w naszym rodzimym kraju meteorologia przypomina bardziej wróżbiarstwo niż naukę (złośliwcy twierdzą, że łatwiej trafić w totka niż na dziesięć słonecznych dni podczas nadmorskiego turnusu).

Co kraj, to obyczaj

Kolejnym plusem podroży poza granice kraju jest poznawanie nowych kultur, zwyczajów – szczególnie dzieci łatwo chłoną nowe wrażenia tego typu i przekonują się, że nie ma jednego patentu na życie. Jeśli dorzucimy do tego poznawanie kuchni i lokalnych smakołyków (w tym, oczywiście, alkoholi), takim wczasom nie można nic zarzucić – szkoda tylko, że większość turystów nie wyściubić nosa poza hotelowe plaże i baseny…

Piękna nasza Polska cała

Takie zachody słońca? Tylko nad polskim jeziorem
Photo credit: Foter.com

Polska, co prawda faktycznie pogodą nie rozpieszcza (ech, ten codzienny dreszczyk emocji) ale za to kusi naprawdę pięknymi miejscami. Nie brakuje u nas w końcu urokliwych dzikich plaż, cichych mazurskich jezior i niesamowitej ilości pięknych ruin, zabytków i przyrodniczych ciekawostek. Co roku, w porze wakacyjnej, można na portalach społecznościowych obserwować wysyp zachwyconych Polską Azjatów oraz Amerykanów, którzy wręcz książkowo ilustrują powiedzenie: „Cudze chwalicie, swego nie znacie.”

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.