Do widoku kostki brukowej w polskich ogrodach i na podjazdach zdążyliśmy się już przyzwyczaić. I nic w tym dziwnego – ten popularny materiał jest dość prosty w ułożeniu, trwały, ekonomiczny i daje wiele możliwości na uzyskanie ciekawych wykończeń przydomowych ścieżek. Znacznie rzadziej sięgamy po płyty betonowe – zupełnie niesłusznie. Ten materiał jest wyjątkowo plastyczny i pozwala na uzyskanie trwałych oraz nietuzinkowych efektów. Przyjrzyjmy się możliwościom jakie dają nam klasyczne, chodnikowe płyty.

Elementy wykonane z betonu odznaczają się dużą wytrzymałością na warunki atmosferyczne i fizyczne. Są bardzo szybkie w montażu, wszystko do siebie pasuje jak w dziecięcej układance. Sporą zaletą jest również łatwość pielęgnacji i konserwacji betonowych płyt. Warto również wspomnieć o wielu możliwościach wykończeń, jakie możemy uzyskać za pomocą tego typu płyt – beton doskonale potrafi imitować ceramikę, wapień, piaskowiec a nawet drewno. Różnorodność faktur, barw i wykończeń pozwala na dopasowanie do każdego stylu architektonicznego – od nowoczesnego po stylizowany na historyczny.

Podczas zabawy lub spaceru

Płyty betonowe wykorzystać możemy wszędzie tam gdzie zaplanowaliśmy ruch pieszych. Na ogrodowych ścieżkach, podjazdach, tarasach, altanach i placu zabaw dla dzieci. Płyty te nadają się również do wykańczania schodów lub stworzenia miejsc parkingowych. O kilku innych pomysłach przeczytać można tutaj.

Co wybrać?

Płyty wykonane z betonu zakupić możemy w kilku podstawowych wymiarach: 60×60 cm, 60×45 cm oraz 60×30 cm, niektórzy producenci oferują również nieco mniejsze gabaryty (30 na 30 lub 40 na 40 cm). Różna bywa również grubość płyt – najczęściej oscyluje ona pomiędzy 3 a 5 cm.

Przeglądając asortyment w sklepach budowlanych napotkamy na pojęcia płyta z fazą oraz płyta bez fazy. Pod tymi tajemniczymi pojęciami kryje się nic innego jak sposób wykończenia brzegów płyt betonowych. Te bez fazy to zwyczajne, prosto ścięte płyty – są nieco mniej odporne na uszkodzenia, za to łatwiej je ułożyć. Płyty betonowe z fazą to te, które posiadają zaokrąglone i nieco bardziej ozdobne brzegi. Są trwalsze ale ich ułożenie wymaga większej wprawy i umiejętności.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.