rowingCzy tylko ja lubię grillować jesienią, nie tylko we wrześniu, ale i tą późną – dopóki właściwie nie ma śniegu? W naszym kraju wydaje się to mało popularne, wręcz niemodne. Nie wiem czemu. Jeśli grill, to musi być upał, letnie sukienki, schłodzone trunki, wakacyjna muzyka i Słońce aż do wieczora. Tymczasem czemu nie można tego zrobić inaczej, tak właśnie bardzie po słowiańsku, jak nasi przodkowie: ognisko lub grill, ciepła herbata (również taka z prądem), porządny posiłek, gruby sweter, siedzenie pod kocem i patrzenie w pierwsze gwiazdy lub piękny, jesienny Księżyc… czyli właśnie taki grill jesienny.

Ja to robię tak:

Wiele nie trzeba. Zamiast tradycyjnego ogniska (to oczywiste, że nie w każdym ogrodzie można je rozpalić, ja posiadam na przykład tylko mały ogródek w oficynie, z trawą i stolikiem – nijak tu rozpalić ogień) możemy zainwestować w grill gazowy (pali się łatwiej i szybciej) lub porządny duży grill – ruszt stojący. Zróbmy to po polsku. Warto upiec żeberka, kawałki schabu czy całe tuszki wieprzowe. Inną fajną opcją są pieczonki – danie z ziemniaków kapusty, mięsa, kiełbasy, z dodatkiem różnych aromatycznych przypraw i marchewki. – do tego jednak potrzebować będziemy również kociołka.

Nie potrzebujesz tak naprawdę nawet mebli ogrodowych. Wystarczy kilka płaskich, niewysokich pieńków lub prosta ławka z ciętego drewna i jakieś pledy do okrycia się. Z napojów, poza tradycyjnymi „krupnikami” i innymi mocnymi trunkami, polecam na przykład grog marynarski lub grzane wino (polecam np. grzańca galicyjskiego) z goździkami. Dla niepijących – ciepła herbata lub kawa, najlepiej z termosu, lub grzany miód – gorąco polecam!

Ja lubię i jesienią posiedzieć przy „daniu pieczystym” w ogrodzie, poczuć zapach palonych liści i pierwszy wieczorny chłodek. Napić się i zjeść coś z przyjaciółmi, tak całkiem na spokojnie i nawet bez okazji, niekoniecznie w upał i w towarzystwie typowo wakacyjnych przebojów lecących z sąsiedztwa, takich jak Rihanna czy inne Coco Jambo. A wy?

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.