Odświeżane, odnowienie lub malowanie powierzchni wymaga ich odpowiedniego przygotowania. Przy nowych, świeżo powstałych budynkach, przedmiotach lub sprzętach sprawa jest stosunkowo prosta. Prawdziwe schody zaczynają się, gdy chcemy odnowić powierzchnię wielokrotnie lakierowaną i impregnowaną. Wtedy niezbędne jest jak najdokładniejsze oczyszczenie z pozostałości lakieru, kurzu, brudu i korozji. Przy małych, niewymagających powierzchniach sprawdza się tradycyjne ręczne szlifowanie. Przy tych bardziej kłopotliwych – pełnych zakamarków lub o sporych gabarytach – warto rozważyć piaskowanie.

Wiekowa technologia

Piaskowanie to technologia, który liczy sobie prawie 150 lat. Z jej pomocą bez trudu usuniemy stare warstwy lakieru, rdzy a nawet warstw bitumicznych. Oczyszczanie odbywa się za pomocą bardzo silnego strumienia wody lub powietrza oraz odpowiedniego kruszywa (może to być piasek, szkło, żużel a nawet suchy lód).


Rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje piaskowania – piaskowanie na sucho oraz piaskowanie na mokro. Różnią się one zastosowaniem oraz rodzajem użytego strumienia.

  1. Piaskowanie na mokro sprawdza się w tzw. trudnych warunkach. Doskonale poradzi sobie w oczyszczaniu trudno dostępnych zakamarków kaloryferów, barierek. Nie straszne mu także graffiti na murach (choć tutaj uważać należy na rodzaj użytego budulca – nie każda ściana nadaje się do takiego oczyszczania).
  2. Piaskowanie przy użyciu strumienia powietrza, a więc „na sucho”, znalazło natomiast zastosowanie w lakiernictwie oraz wszelkiego rodzaju konstrukcjach stalowych i betonowych. Niestety metoda ta powoduje powstawanie dużej ilości pyłu.

Na zakupy!

Przed przystąpieniem do piaskowania (bez względu na wybraną metodę) niezbędne będzie zaopatrzenie się w kilka sprzętów i produktów. Na czele listy zakupów musimy wpisać piaskarkę lub pistolet do piaskowania (w zależności od powierzchni jakie chcemy doczyścić), kruszywo (najczęściej sprzedawane pod nazwą „piasek do piaskowania”). Jeśli planujemy dłuższa przygodę z piaskowaniem warto zaopatrzyć się od razu w cały zestaw wraz ze zbiornikiem oraz dodatkowe końcówki (przydadzą się nam podczas walki z trudniej dostępnymi zakamarkami).

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.