ręce ojca i syna
Dzisiaj Dzień Ojca. Święto szczególne – oczywiście dla ojców i takich córeczek „tatusia” jak ja. Ale nie o szczególności tego dnia będzie dzisiejszy wpis. Dzisiaj będzie o ważnej roli ojca w całym procesie wychowywania dziecka. Roli, która w obecnych czasach bywa niedoceniana lub zaniżana do poziomu maszynki do robienia pieniędzy. A psychologowie i terapeuci trąbią na alarm : „Nie marginalizujcie obecności ojca w życiu dzieci!”

Ojcowie wychowują inaczej. Ich styl wychowania, więź jaka nawiązują z dzieckiem i rozmowy jakie z nim prowadzą różnią się od tego co oferuje dzieciom matka. Różne style wychowania dają dzieciom głębsze, bogatsze doświadczenia, uczą się więcej i zdobywają doświadczenie w interakcjach międzyludzkich.

nauka jazdy na rowerze

Ojcowie uczą innych rzeczy
źródło: http://www.desiretree.net/

Ojcowie bawią się inaczej. Grają z dziećmi w inne gry, proponują inne zabawy. Inaczej tez spędzają czas ze starszymi dziećmi.

Ojcowie budują pewność siebie. Zachęcają do podejmowania wyzwań – bawienia się z obcymi dziećmi, huśtania i wspinania wyżej. Uczą pokonywania własnych limitów i ograniczeń.

ojciec i syn

i zachęcają do przekraczania granic
źródło: https://thekingdomcorner.wordpress.com

Ojcowie są mniej delikatni. Pokazują dziecku, że gryzienie i drapanie to nie zabawa. Oswajają dziecko ze strachem. Wytyczają granice.

Ojcowie karzą inaczej. Częściej wyciągają konsekwencje i częściej niż matki zwracają im uwagę na złe zachowanie. Przygotowują dziecko na życie w świecie bez rodziców.

Ojcowie mówią inaczej. Nie zdrabniają w rozmowach z dziećmi i nie używają w trakcie konwersacji z nimi dziecięcego języka. Nie oszczędzają im też trudnych i nie znanego słownictwa.

Ojcowie pokazują dzieciom świat mężczyzn. Dzięki temu dzieci widza różnice w zachowaniach kobiet i mężczyzn, sposobie ubierania, jedzenia oraz biologii. Uczą dzieci męskich zajęć.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.