Właściciele ogrodów wiedzą doskonale, że radość z odpoczynku w pięknym, kwitnącym, zadbanym i budzącym podziw ogrodzie poprzedzona jest wieloma godzinami, dniami, a nawet tygodniami pracy. Aby ogród mógł cieszyć oko, wymaga on stałego nadzoru i pielęgnowania. Co więcej, prace w ogrodzie nie kończą się wraz z końcem letnich, ciepłych dni – również jesienią ogrodowe rośliny wymagają naszego zaangażowania i opieki.

Na trawniku

Jesienne prace w ogrodzie polegają przede wszystkim na żmudnych porządkach i przyszykowaniu roślin na nadejście zimy. Zacząć powinniśmy od trawnika. Trawę należy odpowiednio przystrzyc (wyżej niż zazwyczaj). Nie zaszkodzi także aeracja trawnika. Sprzątanie trawnika zostawmy sobie na koniec – trzeba go dokładnie uprzątnąć ze zwiędłych liści, resztek roślin, gałązek oraz mchów. Pamiętajmy, żeby ostatnie koszenie trawnika przeprowadzić w drugiej połowie października i rozstawić trawę dłuższą niż zazwyczaj (co najmniej 4 cm), w przeciwnym razie może przemarznąć.

Jesienna przycinka

Przyjrzyjmy się teraz naszym krzewom i drzewom owocowym. Większość z nich zapewne wymagała od nas lekkiego przycięcia wiosną. Jednak w niektórych przypadkach, musimy czynność tę powtórzyć i jesienią. Letnie maliny, leszczyna oraz orzech włoski to rośliny, które wręcz lubią i potrzebują jesiennej przycinki. Najłatwiej i najszybciej będzie nam to zrobić z pomocą dobrej jakościowo pilarki spalinowej (w moim domu rodzinnym używa się akurat sprzętu marki Husqvarna).

Ostateczne szlify

Bardzo ważnym zabiegiem w jesiennych ogródkach jest odpowiednie podlanie roślin. To będzie ostatnie podlewanie, nie żałujmy więc im wody. Gdy ziemia zamarznie, nasze rośliny będą miały kłopot z jej zdobyciem.

Dopiero teraz możemy się zając zabezpieczeniem wrażliwych na zimno roślin. Rozłożyste krzewy najlepiej owiązać sznurkiem- unikniemy w ten sposób połamania gałązek pod ciężarem śniegu. Resztę roślin warto okryć np. specjalną włókniną. Pamiętajmy jednak, aby robić to już po pierwszych przymrozkach.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.