Ferie to moment, który wielu z nas wykorzystuje do zagranicznych wojaży. Kuszą nas cieplejsze rejony świata. To także idealna pora, aby pozwiedzać nieco Europę – jesteśmy bowiem w samym środku tzw. sezonu niskiego, a to oznacza mniejsze nagromadzenie turystów nawet w najpopularniejszych zakątkach kontynentów. Środek zimy odstrasza wielu, warto więc wykorzystać właśnie chłodniejsze miesiące i osobiście skontrolować widok z wieży Eiffle’a lub sprawdzić co słychać u Elżbiety II.

Nie panikuj!

Najszybszą i najbezpieczniejszą, a dzięki fazie rozkwitu tanich linii lotniczych – atrakcyjną cenowo, metodą podróży pozostaje transport lotniczy. Choć wielu z nas odczuwa niemały respekt i strach (niekoniecznie uzasadniony) przed lataniem, warto się przełamać. Ci którzy nie mieli jeszcze okazji, aby skorzystać właśnie z tej formy transportu, często przerażeni są również samymi procedurami , które obowiązują na lotniskach. Na szczęście to tylko z pozoru wygląda tak skomplikowanie – 3

Pakowanie z głową

Komfort podróży zaczyna się w domu. Odpadnie nam spora ilość stresu jeśli do naszego lotu przygotujemy się odpowiednio. Najważniejszy jest bagaż i jego zgodność z wymaganymi normami i przepisami. Uwaga – każda linia lotnicza ma nieco inne przepisy dotyczące rozmiarów i wagi bagażu. Przed wylotem koniecznie sprawdź zarówno wymiary bagażu rejestrowanego, jak i bagażu podręcznego. Szczególnie spakowanie tego ostatniego może nastręczać nieco trudności. Jeśli masz wykupioną opcję nadania walizki, spakowanie się na podróż raczej nie będzie problemem. Inaczej się sprawa ma jeśli lecisz tylko z bagażem podręcznym.

Bagaż podręczny

Nieco inaczej się ma sprawa jeśli lecimy tylko z bagażem podręcznym. Koniecznie upewnij się ile sztuk bagażu możesz zabrać na pokład samolotu! Tanie linie lotnicze zezwalają na posiadanie tylko jednej sztuki niewielkiego bagażu w cenie biletu (można jednak wykupić opcję dodatkowego bagażu) i musi mieć on określony wymiar (inny dla każdej linii lotniczej). Konieczna jest także staranność przy jego pakowaniu. W tym bagażu nie wolno nam przewozić dużych ilości płynów (do 1 litra w pojemnikach nie przekraczających 100 ml objętości). Zakazany jest także przewóz niektórych typów baterii i ostrych, metalowych przedmiotów (np. nożyczek lub metalowych pilniczków do paznokci). Pamiętajmy, aby płyny umieścić w jednej, przeźroczystej torbie i razem z elektroniką umieśćmy je na samym wierzchu bagażu.

Na lotnisku

Kiedy jesteśmy już spakowani pora udać się na lotnisko. Standardowo, przyjmuje się, że należy się na nim pojawić około 2 godziny przed planowaną datą wylotu (w przypadku lotnisk o nasilonym ruchu pasażerskim mogą to być nawet 3-4 godziny). To powinno zapewnić nam wystarczającą ilość czasu, aby nadać bagaż, przejść przez kontrolę bezpieczeństwa oraz udać się na stanowisko naszego przewoźnika.

Odprawa i inne przyjemności

Nasze pierwsze kroki powinniśmy skierować w kierunku tablic informacyjnych. To na nich znajdziemy informacje o miejscu odpraw naszego lotu. Jeśli jednak odprawiliśmy się już przez Internet (opcja oferowana przez większość przewoźników) i nie musimy nadawać bagażu, ten krok możemy pominąć. Zamiast tego udajmy się od razu do punktu kontroli bezpieczeństwa. Ten punkt podróży samolotem budzi zazwyczaj najwięcej emocji.

Spokojnie! To tylko kontrola

Pracownik lotniska poprosi nas o zdjęcie z siebie wszelkiej, ruchomej odzieży wierzchniej (a więc kurtek, rozpinanych swetrów, marynarek i szalików), pasków, opróżnienie kieszeni, a w niektórych przypadkach – także butów (dotyczy to zwłaszcza pań w butach na obcasach lub grubej podeszwie). Konieczne będzie też wyjęcie płynów i elektroniki z bagażu podręcznego. Tak przygotowany bagaż przejeżdża przez skaner, a my przechodzimy przez bramkę z wykrywaczem metali. Możemy też zostać poproszeni na bok w celu dodatkowej kontroli ręcznym wykrywaczem metali. Po zakończonej kontroli nie pozostaje nam już nic innego jak zabranie swoich rzeczy i spokojne czekanie w strefie bezcłowej, aż zacznie się wpuszczanie na pokład naszego samolotu.

Po drugiej stronie bramek

Miejsce, z którego dostaniemy się na płytę lotniska musimy sprawdzić na kolejnych tablicach informacyjnych. Tam również znajdziemy informację o tym, na jakim etapie jest obsługa i czy boarding już się rozpoczął. Nie warto zbytnio przedłużać buszowania po bezcłówce – jeśli pojawimy się zbyt późno przy bramkach, możemy nie zostać wpuszczeni na pokład samolotu. Dobrze więc zarezerwować sobie nieco czasu, szczególnie jeśli lotnisko jest spore a nasza bramka znajduje się na jego drugim końcu.

Już prawie koniec

Podczas boardingu zostaniemy najprawdopodobniej poproszeni o okazanie dowodu tożsamości (tego użytego w procesie odprawy) i karty pokładowej. To jest także moment, w którym może zostać zmierzony nasz bagaż podręczny (choć nie jest to regułą). Jeśli bagaż będzie za duży zmuszeni będziemy do uiszczenia opłaty (zgodnie z cennikiem przewoźnika). Następnie zostaniemy wysłani na płytę lotniska – tutaj, w zależności pd portu lotniczego, pójdziemy do samolotu pieszo (w przypadku regularnych linii lotniczych – rękawem) lub zostaniemy skierowani do autobusu, który dowiezie nas do właściwego samolotu.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.