kampery nad morzem

Wakacje kamperem to ostatnio modny sposób na spędzenie letniego (i nie tylko) wypoczynku. Odpadają koszty noclegów, nie ma też potrzeby ich rezerwacji, tak więc dla miłośników wycieczek objazdowych taki kamper to rewelacyjna sprawa. A jak wygląda taka podróż w praktyce?

przykładowy pojazd typu kamper

źródło: http://www.eastin.eu

Nie masz? Pożycz!

Jeśli nie posiadamy własnego kampera (a to, przyznaję, dość drogi interes) pierwszym krokiem ku wymarzonym wakacjom jest jego wypożyczenie. Firm zajmujących się wypożyczaniem tego typu pojazdów jest dość sporo ale najczęściej zlokalizowane są w większych miastach – warto się więc upewnić czy istnieje możliwość dowozu pojazdu oraz jakie są warunki jego odbioru.

Nic za darmo

Oczywiście – nic za darmo! Taka „pożyczka” bowiem kosztuje – i to, wydawałoby się niemało. Koszty wypożyczenia kampera uzależnione są od sezonu oraz wieku wybranego samochodu. Zazwyczaj kształtują się one w przedziale 400-600 złotych w tzw. niskim sezonie, oraz od 500 do nawet 900 w sezonie wysokim (między innymi w wakacje). Najlepiej więc na takie wakacje wybrać się większą grupą przyjaciół lub z dziećmi.

Luksus na kołach

Nowoczesne kampery wyposażone są naprawdę luksusowo. Wygodne łóżka (część składana, część zamontowana na stałe), fotele z atestowanymi pasami bezpieczeństwa, kuchnia (zazwyczaj skromna ale wystarczająca, aby przygotować proste posiłki), łazienka z WC i prysznicem, agregat prądotwórczy i, najważniejsze, klimatyzacja.
Podróż oraz nocowanie odbywają się więc wygodnie.

kuchnia w kamperze

źródło: http://super-camper.pl02

Proza życia

Pewną niedogodnością jest konieczność opróżnienia kampera z nieczystości oraz uzupełnianie go w świeżą wodę. Na szczęście w całej Europie nie brakuje miejsc z tzw. punktami zrzutu, gdzie bez trudu i często za darmo można wykonać te czynności (obsługa pojazdu w tym zakresie jest dziecinnie prosta – wystarczy 10 minutowe przeszkolenie).

Czas zaparkować

Przed podróżą warto też zorientować się gdzie znajdują się kempingi i parkingi dla kamperów – to jednak dość spory pojazd i nie wszędzie wjedzie oraz nie zawsze jest możliwość zaparkowania go na „zwykłym” parkingu.

Kto może prowadzić kampera?

Jeszcze jedna ważna uwaga – do prowadzenia kampera wystarczą prawo jazdy kategorii B (zazwyczaj kampery posiadają homologację do 3,5 ton) a jego obsługę można ogarnąć w 30 minut (doświadczony kierowca nie powinien mieć z tym żadnych kłopotów).

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.