proces uczenia się

Kontynuując szkolne tematy wspomnę Wam, że swojego czasu i mnie powroty do szkoły stresowały. Dzisiaj trochę żałuję, że nie wykorzystałam tego szkolnego czasu trochę lepiej – no cóż, rodzice ostrzegali, że zatęsknię za beztroską ucznia.
Ale to, co dzisiaj wspominam z sentymentem, wtedy było dla mnie więcej niż traumą. Najbardziej zawsze przeżywałam powrót do codziennego „kieratu” pod postacią odrabiania lekcji i wkuwania. Nie da się ukryć, że systematyczność nie była w owym okresie moją mocną stroną a wiedzę z cyklu „jak się uczyć, żeby się nauczyć” pojęłam dopiero w okolicy studiów. Teraz to ja się w tym temacie mogę mądrzyć. Jak więc się efektywnie uczyć?

Notatki do nauki

Zakreślaj, zaznaczaj, koloruj…
Źródło: http://parkerdawn.blogspot.com/

 1. Używaj dużej ilości kolorów – kolorowe długopisy, zakreślacze, naklejki, karteczki typu „post it” oraz znaczniki stron oddadzą Ci nieocenioną pomoc. Nie bój się kreślić, zaznaczać (także w książkach), dopisywać i uzupełniać. Dzięki temu łatwiej oswoić się z materiałem, skojarzyć fakty i zapamiętać konkretne pojęcia. Warto się też pokusić o stworzenie własnego kodu kolorystycznego – wtedy od pierwszego rzutu oka widać, gdzie znajduje się szukany materiał.
 2. Moim ulubionym sposobem wkuwania były zawsze tzw. fiszki. Jedna fiszka to zazwyczaj jedno pojęcie, zagadnienie lub pytanie (w zależności od materiału, który musi przyswoić). Wygodna metoda zarówno do nauki, jak i powtarzania.

  Fiszki do nauki

  Fiszki pomagają nie tylko w nauce języków
  źródło: https://wredotek.pl

 3. Jeśli jesteś słuchowcem – nagraj zadany materiał i odtwarzaj go sobie podczas nauki, najlepiej równocześnie czytając notatki.
 4. Zapomnij o podzielności uwagi – muzyka, telewizor w tle, kłócący się sąsiedzi działają rozpraszająco (nawet jeśli wydaje nam się inaczej). Warto kupić stopery do uszu (do nabycia za kilka złotych w każdej aptece i niektórych drogeriach), różnica w szybkości zapamiętywania kolosalna.
 5. Jeśli masz problem z organizacją i lubisz odkładać na później wyznaczaj sobie małe cele, np. nauczę się jednej strony, zrobię jedno zadanie, przeczytam 10 stron, itp. każdy etap nagradzaj krótkim odpoczynkiem, kilkoma stronami ulubionej książki, spacerem. Pilnuj tylko, żeby okres nagradzania nie był dłuższy od czasu, który spędziłeś podczas nauki…
Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.