Wersal, Luwr, Zamek Królewski na Wawelu lub londyńskie Muzeum Wiktorii i Alberta to znane, popularne i często odwiedzane atrakcje turystyczne. Stanowią jedna z największych muzeów na świecie i próżno dyskutować tutaj o jakości oraz wartości zgromadzonych w nich eksponatów – są po prostu ponadczasowe i bezcenne.

Druga twarz muzeów

Ale świat muzeów ma także drugą twarz – stanowią ją muzea nietuzinkowe, dziwne a czasami wręcz przerażające. Nie brakuje w nich dziwnych eksponatów, rzeczy, których być może wcale nie chcemy oglądać…

Oto kilka z nich:

Zacznijmy nieco ponuro – Muzeum Pojazdów Pogrzebowych w Barcelonie to dość nietypowa placówka. Obejrzeć w niej możemy nie tylko towarzyszące w ostatniej drodze pojazdy z XIX i XX wieku ale także nagrobki. Muzeum jest na tyle dziwne, że niezorientowany turysta nie ma szans na niego trafić – ukryte jest bowiem na jednej z barcelońskich uliczek pod nazwą „Usługi Pogrzebowe”.

W centrum Lwowa podziwiać możemy nos Mikołaja Gogola oraz piersi Wenus, w kolejnej gablocie powitają nas zmysłowe usta samej Marylin Monroe. A wszystko to wykonane z tradycyjnego lwowskiego przysmaku – słoniny. Wegetarianie poczują się w nim zapewne nieco dziwnie, pozostali mogą za to spróbować sushi ze słoniny lub, na deser, słoniny w czekoladzie.


Wiedzieliście, że znane nam zupki chińskie to tak naprawdę wynalazek rodem z Kraju Wiśni? Z tej przyczyny to właśnie w Japonii zwiedzić możemy muzeum poświęcone właśnie temu, kultowemu już, produktowi spożywczemu. Obejrzeć w nim możemy setki opakowań po zupkach oraz zapoznać się z materiałem filmowym ukazującym proces produkcji tego smakołyku.

A teraz chwila refleksji – bo zapewne taki cel przyświecał przyświecał proboszczowi jednego z rzymskich kościołów podczas tworzenia w nim Muzeum Dusz Czyśćcowych. Muzeum małe, zgromadzono w nim jedynie kilkanaście eksponatów, które są rzekomo namacalnymi prośbami dusz o modlitwę. Odciski dłoni na tkaninach, kartki z modlitewnika z tajemniczymi znakami oraz fragment XIX wiecznej kaplicy to tylko kilka przykładów.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.