volvo s90

Kiedy zaczynam wspominać historię automobilu (przyjaciółka-historyczka skutecznie zaraża miłością do tego, co minione) pierwsze, co przychodzi mi zazwyczaj na myśl to oczywiście Karl Benz i jego trzykołowy samochód, w następnej kolejności wspominam pana Augusta Horcha – tylko po to, żeby z pominięciem dobrych trzydziestu lat z rozwoju motoryzacji, płynnie przejść do…Volvo.

Langusta i Volvo

Dlaczego pomijam niemałe dokonania panów Forda, Lancia i Peugeota? Po prostu nie mogę zapomnieć o languście. Słynne bowiem spotkanie dwóch pomysłodawców i założycieli firmy Volvo, a więc panów Gustafa Larsona oraz Assara Gabrielsona nad kolacją, w której główną rolę odgrywała langusta nie może opuścić mojej pamięci i, nie powiem, działa na wyobraźnię. Mówię historia samochodu – myślę langusta…

langusta europejska

To urocze zwierzątko oddało motoryzacji wprost nieocenione zasługi
źródło: https://pl.wikipedia.org

Jak powstał Jacob

Ale do rzeczy! Wspomnieni wyżej panowie faktycznie wpadli na pomysł założenia firmy i stworzenia nowej marki samochodów podczas przypadkowego spotkania w jednej z restauracji w Göteborgu. Był to rok 1924 ale firma Volvo rozpoczęła produkcję dopiero 14 kwietnia 1927 roku. Pierwszy model Volvo jaki zjechał z taśmy produkcyjnej nazwano ÖV4 (pieszczotliwie „Jacob”). I tę właśnie datę uważa się za oficjalną datę powstania marki.

Jacob Volvo

Tak wyglądał słynny „Jacob”
źródło: http://www.volvocars.com/

Bezpieczeństwo!

Szwedzka marka szybko zdobyła sobie popularność. Zawojowała Szwedów a w dalszej kolejności Świat dbałością o szczegóły i bezpieczeństwo. W latach siedemdziesiątych otwarto nawet słynne Volvo Technical Centrum, gdzie przeprowadza się bardzo szczegółowe testy nie tylko nowych pojazdów, systemów bezpieczeństwa ale także pojedynczych części Volvo.

Obecnie prawa do marki podzielone są, w równych częściach, pomiędzy dwie firmy: Volvo i Ford. Nadal jednak marka Volvo kojarzy się z bezpieczeństwem (niektórzy mawiają nawet, że samochody te są „zbyt bezpieczne”), niezawodnymi częściami (tutaj mała ciekawostka: około 15 % części Volvo poddawane jest recyclingowi) oraz wyjątkową solidnością wykonania.

Zapisz

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.