gorąca woda

Piecyki gazowe kojarzą się najczęściej z reliktem minionych, niechlubnych czasów socrealizmu. To właśnie w owym czasie królowały dumnie w łazienkach i kuchniach polskich mieszkań. Dzisiaj, w mieszkaniach spotyka się je zdecydowanie rzadziej (we współczesnym budownictwie mieszkaniowym w ogóle rezygnuje się z tego typu rozwiązania), za to cieszą się dużą estymą pośród właścicieli domów jednorodzinnych, gdzie doskonale sprawdzają się nie tylko jako źródło ciepłej wody użytkowej ale przede wszystkim jako wygodny i nowoczesny sposób ogrzania domostwa.

ogrzewanie domów

Statystyki pokazują, że kotły gazowe cieszą się największym powodzeniem w mieście
źródło: http://www.hewalex.pl

Dlaczego gaz?

Dlaczego, mimo tak wielu rozwiązań technologicznych i dostępie do źródeł znacznie tańszych paliw, gazowe kotły grzewcze nadal są często wybieranym urządzeniem grzewczym? Przede wszystkim – wygoda i łatwość użytkowania. Decydując się jednak na wyposażenie domu w tego typu piece staniemy przed nie lada dylematem – kocioł jedno czy dwufunkcyjny?

Kotły te różnią się od siebie sposobem ogrzewania wody.

Kłopotliwy wybór

Kocioł jednofunkcyjny to rozwiązanie, które idealnie się sprawdza przede wszystkim w przypadku domów o nieco większych powierzchniach użytkowych. Ich podstawowym zadaniem jest dostarczanie ciepła do grzejników. Jednak, z pomocą dokupywanego osobno podgrzewacza pojemnościowego, bez trudu poradzi on sobie także i z podgrzaniem wody. Dzięki takiemu zastosowaniu, w domach z kilkoma, znacznie oddalonymi od siebie łazienkami, nie ma ma kłopotów z niestabilnością temperatury wody, a także z jej cyrkulacją (woda w rurach nie stygnie).

Kocioł Junkers

Kotły gazowe nadal królują w polskich domach http://www.junkers.pl

Właściciele małych domków (z jedną łazienką) mogą się zdecydować na nieco tańszy kocioł dwufunkcyjny. Ten typ kotła ma wbudowany przepływowy ogrzewacz wody i zajmuje znacznie mniej miejsca niż jego jednofukcyjny kolega. Ich głównymi wadami są jednak skoki temperatury w przypadku odkręcenie równocześnie dwóch kranów oraz czas nagrzewania się wody do pożądanej temperatury.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.