Letnie upały potrafią całkiem nieźle dać się we znaki. Radzimy sobie z nimi na wiele sposobów – chłodnymi napojami, mocząc koszulki, letnimi prysznicami lub nie rozstając się z wachlarzami. Chętnie także korzystamy z miejskich kurtyn wodnych i zacienionych parków. Ale Ci najbardziej nowocześni montują w domach klimatyzację.


Do niedawna montaż klimatyzatorów to była inwestycja droga, rujnująca część pomieszczeń i praktykowana tylko we współczesnych biurowcach. Współczesne klimatyzatory nieco mniej straszą cenami, montaż także jest znacznie prostszy niż kilka lat temu. Zobaczmy więc czym się kierować podczas wyboru systemu klimatyzacji do własnego domu.

Więcej informacji o klimatyzatorach znajdziesz tutaj.

Na stałe czy mobilnie

Do wyboru mamy przede wszystkim klimatyzatory stacjonarne oraz przenośne. Klimatyzatory stacjonarne wymagają zdecydowanie więcej inwestycji – zarówno tych finansowych, jak i budowlanych. Potrafią one schłodzić większą powierzchnię, większość montowanych na stałe klimatyzatorów ma także funkcję grzania. Najlepiej montować je w pomieszczeniach o sporej powierzchni. Są one jednak rozwiązaniem dla zdecydowanych – raz zamontowanego klimatyzatora nie da się przenieść do innego pomieszczenia.

Klimatyzator przenośny – czy warto?

Przenośny typ klimatyzatorów pozwala nam natomiast na zmienność decyzji. To my decydujemy, gdzie i kiedy go ustawić. To rozwiązanie jest też sporo tańsze i nie wymaga montażu. Po stronie wad musimy jednak wpisać ich zdecydowanie mniejsze możliwości chłodzące oraz konieczność otwarcia okna (co może dodatkowo nagrzewać powietrze). Jest to także sprzęt hałaśliwy – przynajmniej w porównaniu do tych stacjonarnych.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.