karta SIm

Jeszcze do niedawna zakup i rozmowy telefoniczne za pomocą tzw. kart pre-paid były dziecinnie proste. Właściwie to przez nieco ponad miesiąc nadal są, schody zaczną się już od 1 lutego 2017 roku, wtedy to bowiem wchodzą w życie zapisy ustawy antyterrorystycznej a wraz z nimi konieczność rejestracji każdego numeru telefonicznego.

W walce z terroryzmem

Podążając śladem krajów takich jak Niemcy i Francja Polska ustawą uchwaloną na początku roku wprowadza konieczność obowiązku rejestracji każdej karty SIM. Ma to utrudnić na terenie Europy kontakty oraz dostęp do telefonów domniemanym terrorystom.

Będzie trudniej

Do tej pory można było kupić kartę typu pre-paid dosłownie wszędzie – w kiosku, na stacji benzynowej, w sklepie spożywczym. Od momentu wejścia w życie przepisów o obowiązkowej rejestracji kart będzie to nieco trudniejsze. Przy zakupie trzeba będzie podać numer pesel, imię oraz nazwisko a także złożyć podpis. Absolutnie nie należy mylić tych czynności z podpisywaniem jakiejkolwiek umowy. Karty w ten sposób kupione, nawet po podaniu wspomnianych danych, nadal będą kartami przedpłaconymi i korzystanie z nich będzie się odbywać na dotychczasowych zasadach.

kiosk ruchu

Karty pre-paid można póki co kupić w każdym kiosku ruchu
źródło: http://di.com.pl/

Obowiązek rejestracji spoczywa także na osobach, które już posiadają takie karty – aby móc z nich korzystać po 1 lutym 2017 r. należy wcześniej je zarejestrować.

Kłopot dla turystów

Takie rozwiązanie niesie za sobą kilka wad. Poza oczywistymi, takimi jak większa ilość formalności i koniec z anonimowością podczas zakupu, rodzi to także szereg problemów dla turystów. Do tej pory większość osób przebywających na wakacjach poza granicami swojego państwa korzystała właśnie z lokalnych kart SIM – było to znacznie tańsze rozwiązanie niż opłacanie stawek roamingowych. Od teraz nie będzie to już takie proste.

orange na kartę

Telefon na kartę to wygoda przede wszystkim dla turystów

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.