poukładana bielizna

Japonka Marie Kondo niepodważalnie podbiła świat zachodu. Jej dwie książki („Magia sprzątania” oraz „Tokimeki – magia sprzątania w praktyce”) szturmem zdobyły listy najlepiej sprzedających się książek. Co takiego innowacyjnego jest w książkach pani Kondo?

Marie Kondo

Oczyścić dom ze zbędnych przedmiotów

Książki Japonki (bo Marie jest czystej krwi Japonką) traktują o jednym z najbardziej ulubionych tematów kobiet na całym świecie – o odgracaniu swojego domu. Autorka przedstawia zbiór porad, których zastosowanie powinno pomóc nam w uporządkowaniu swojego domu.

To, co budzi radość

„Nie potrzebujesz więcej miejsca, tylko mniej rzeczy” – głosi autorka, a ja znając trendy zakupowe i widząc zakupowy szał niektórych znajomych, po cichu przyznaję jej rację. To nie jest książka o minimalizmie – próżno tutaj szukać wytycznych co do ilości przedmiotów jakie są nam potrzebne. Marie postuluje za to, aby otaczać się przedmiotami, które w jakiś sposób sprawiają nam przyjemność – wyrzucić należy wszystko to, co budzi w nas jakąkolwiek negatywną reakcję lub złe wspomnienia. Filozofia, z którą zgodził się nawet taki „chomik” jak ja.

Do innowacji należy także sposób organizacji szafy (o tym innym razem), który opiera się na koncepcji pionowego ułożenia ubrań.

Dzięki książce liźniemy też co nieco japońskiej religii i filozofii – dowiemy się, że nasze przedmioty mają dusze i że należy im podziękować odpowiednio za współpracę.

Nie zawsze na „tak”

Z czym się nie zgadzam? Nie mogę przeżyć sposobu w jaki Japonka podchodzi do tematu moich wiernych przyjaciół – książek. Tych, zaleca Marie, należy się pozbyć od razu po przeczytaniu lub po roku zalegania na półce (jeśli są nieprzeczytane).

Magia sprzątania

I choć Kondo jest nieco ekscentryczna, a niektóre jej pomysły wydają się „człowiekowi z zachodu” dziwne lub wręcz śmieszne, to mnie osobiście do siebie przekonała.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.